Genel Kategori

Fransa’da devlete karşı başlatılan ‘asrın meselesi’ kampanyasına rekor katılım

Fransa’da çevrecilerin iklim değişikliğiyle yeterince mücadele edilmediği gerekçesiyle, Fransız devletine karşı başlattıkları imza kampanyasına rekor katılım oldu.

Sadece dört günde 1,6 milyondan fazla kişi, iklim değişikliği konularının yeterince önemsemediği ve Paris İklim Anlaşmasına uymadığı için Fransız devletine dava açılmasını destekledi.

‘Asrın meselesi’ adı altındaki imza kapanyası, küresel ısınma ile mücadele eden, Oxfam, Greenpeace, Notre Affaire à Tous ve Nature et l’Homme kuruluşları tarafından başlatıldı.

Oxfam France Genel Başkanı Cecile Duflot, “Bu kadar kısa zamanda, bu kadar kişinin kampanyayı destekleyeceğini beklemiyorduk. Bir online imza kampanyasında ilk kez bu denli yüksek bir katılıma ulaşıldı” ifadeleri kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hükümetinden istifa eden Eski Çevre Bakanı Nicolas Hulot ise, kampanyaya katılımın devlete “artık daha net tavır takınılması” talebinin iletildiğinin vurguladı.

Kampanya metninde Fransız yargısına da çağrı yapılarak çevre ve iklime verilen zararların mağdurlarının yargıda haklı bulundukları hatırlatıldı.

Paris İklim Antlaşması’nda alınan kararlar uygulanmadı

Paris İklim Antlaşması’nın öncü ülkelerinden Fransa, bu konudaki vaatlerini yerine getirmezken, son iki yılda sera gazı emisyonlarının tekrar yükselmesine izin verdi.

Polonya’nın Katoviçe kentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 24. İklim Konferansı’nda (COP24) taraflar, 2015’de imzalanan Paris İklim Anlaşması’nın ana unsurlarının hayata geçirilmesi hususunda anlaştı.

2020 sonrası süreçte, iklim değişikliği tehlikesine karşı küresel ve sosyo-ekonomik dayanıklılığın güçlendirilmesini hedefleyen Paris Anlaşması, küresel sıcaklık artışının 2 santigrat derecenin altına düşürülmesini şart koşuyor.

Bu hedefe ulaşmak için petrol, kömür gibi fosil yakıt kullanımının giderek azaltılması ve yenilenebilir enerjiye yönelinmesini teşvik eden anlaşma, gelişmekte olan ülkelere finansman, teknoloji transferi ve kapasite geliştirme imkanları sağlanmasını öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir