Haber, Çevre

Ganj ve Beas’a gharial ve kaplumbağaların yeniden tanıtılması

WWF-Hindistan ve ortakları, nesli tükenmekte olan gharialleri ve üç tür kaplumbağa yavrularını yeniden tanıtıyor

Nesli tükenmekte olan gharialin uzun vadeli hayatta kalmasına bir başka destek olarak, 23 çocuk Şubat ayında WWF Hindistan, Punjab Orman Departmanı ve topluluklar tarafından Beas Koruma Rezervine serbest bırakıldı.

Vahşi Yaşam Bölümü Hoshiarpur ve WWF Hindistan’dan oluşan ortak bir izleme ekibi, davranışlarını, hareketlerini ve habitat tercihlerini gözlemlemek için nehri ve gharialleri bir ay boyunca günlük olarak izleyecek. Daha önce, 2017 ve 2018 yıllarında 47 genç gharial Beas Koruma Rezervine salıverilmişti ve sonraki saha araştırmaları, yeniden tanıtılan ghariallerin salım alanından hem yukarı (95 km) hem de aşağı akışta (70 km) dağıldığını gösterdi.

Ganj’a yeniden giriş programı 2008’de başladığından beri Ganj’a 818 gharial saldı.

Ama sadece gharialler değildi. Kızılderili Çadır Kaplumbağaları, Kahverengi Çatılı Kaplumbağalar ve Üç Soyulmuş Çatılı Kaplumbağalar da dahil olmak üzere 75 kaplumbağa yavrusu da Şubat ayında Uttar Pradesh’teki Haiderpur Sulak Alanlarında Ganj’a salındı. Bu, Ekim 2020’den bu yana WWF-Hindistan ve ortakları tarafından Ganj nehrine ve onun kolu Ramganga’ya salınan 600’den fazla kaplumbağayı gören bir yeniden giriş programının son parçasıydı.

WWF Hindistan ve Uttar Pradesh Orman Departmanı tarafından ortaklaşa uygulanan topluluk liderliğindeki kaplumbağa koruma girişimi, kıyıdaş toplulukların desteğiyle kaplumbağa yuvalarını korumaya odaklanıyor. Nehir kıyısındaki kaplumbağa yuvaları sahada korunurken, tarım arazilerinde veya yüksek riskli alanlarda olanlar uzmanlar tarafından toplanarak kuluçkahanelere aktarılır. Yavrular daha sonra altı ay boyunca korunup beslendikleri ve ardından doğaya bırakıldıkları bir kaplumbağa fidanlığına taşınırlar.

Sulak alan toplulukları, kaplumbağa yuvalarının belirlenmesinde, WWF Hindistan ekibinin bilgilendirilmesinde ve yavruların serbest bırakılmasında kilit rol oynamaktadır. WWF Hindistan, 2012 yılında Devlet Orman Departmanı, Bölge İdaresi, yerel topluluklar ve uzmanlarla işbirliği içinde Uttar Pradesh’te kaplumbağa korumasını başlattı. Bu işbirliği çabaları sayesinde, yaklaşık 3.800 kaplumbağa beslendi ve Ganj ve Ramganga’ya salındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir