Genel Kategori

Gezegenimizin Isınmakta Olduğuna İnanmıyor Musunuz? Şuna Bir Bakın

Gezegenimizin en sıcak yılı olan 2016’dan beri insanlar, ortalama küresel topraklar ve su yüzey sıcaklığı 14,82 dereceye (Celsius) ulaşırken, kayıt tutmaya başladılar.

Bu, 20. yüzyıl ortalamasından 1.69 derece daha sıcak. Çok ses getirmeyebilir, ancak buzullardaki ve ağaçlardaki iklim kayıtlarına göre, şimdiki küresel ortalama  ile eski bir buzul çağındaki sıcaklık arasındaki fark sadece 5 derecedir. – ABD 3.000 adım derinlikte buzulların altında oturduğunda-

Aynı kayıt, bu büyüklükteki değişikliklerin sadece bir yüzyılda gerçekleşmediğini göstermektedir. İnsanların parmak izleri son sıcaklık eğilimlerinin tamamındadır.

Sanayi, 1800’lerin sonlarında patladı ve havaya yeni kirleticiler gönderdi. Bunun sonucu olarak, karbon dioksit ve diğer sera gazları çoğaldı. Bir tahminde, 2011’deki CO2 emisyonlarının 1850’den 150 kat fazla olduğu öne sürülüyor.

El Niño gibi doğal dalgalanmalar rol oynamıştır. Ancak küresel ısınma, yukarı doğru yürüyen merdivene binmek gibiyse, bu devirler yukarı doğru atlama veya aşağıya doğru çömelme anlamına gelir.

Sıcaklıklar yükselebilir veya düşebilir, ancak genel olarak iklim değişikliği onları gökyüzüne doğru ilerletmeye devam ediyor.

Bu günlerde Dünya, Merkür’ü 20. yüzyıl ortalamasından çok daha fazla sıkıştırdı. Burada, on yılı aşan ve bu yılların kaçının standardın bir ya da daha fazla, hatta-ortalama sıcaklığın-bir bütün derece yükseldiğini görüyoruz.
  1. Kayıt Başlıyor

İngiltere’deki meteorologlar 1659’da hava durumu istatistiklerini toplamaya başlamışlardı, ancak 1873’e kadar bu ülkeler daha sonra Dünya Meteoroloji Örgütü olacak olan yıllık verileri paylaşmaya başlamışlardı. Ancak Dünya çapında resmi kayıtlar 1880 yılına kadar başlamadı.

  1. 1940’lı Yılların Başağı

Patlayan endüstri ve yaygın otomobil sahipliği, bu atlamanın ortalamanın üzerinde olmasını sağladı. İronik olarak, kömür ve yağdan kaynaklanan aerosol kirliliği patlaması sonucu, Güneş ışığının dağılmasına neden olan tohumlama bulutları gezegeni soğutuyor. Fakat 1970’lere gelindiğinde, CO2 gibi bileşiklerin emisyonları, herhangi bir kirleticiyle ilgili soğutma etkisini geride bıraktı.

  1. Yukarıya Tırmanış

Ortalama küresel sıcaklığımızın arttığını görmek için bir bilim derecesine ihtiyacınız yok. Doğal hava dalgalanmaları 2017’yi başka bir sıcaklık rekoru kırmaktan alıkoyabilir, ancak en sıcak yıllarımızın sıcaklığı arttıkça yeni bir kritere giremeyenleri de göz önünde bulundurmak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir