Genel Kategori

Gıdaların gizli su tüketimi: Bir fincan kahve için 140 litre su kullanılıyor

Su krizi, en büyük etkiye sahip küresel risklerden biri olarak görülüyor. Uzmanlar dünyadaki su kaynaklarının ‘sonsuz’ olmadığını, yakın gelecekte tükeneceğini söylüyor. Tüketim alışkanlıkarımız gün geçtikçe su krizine biraz daha yaklaştırıyor: İçtiğimiz bir fincan kahve, 140 litre su harcanmasına neden oluyor.

Dünya Ekonomik Forumu 2019 yılı Küresel Risk Raporu’na göre, mevcut su kaynaklarının bilinçsiz kullanımı, artan dünya nüfusu ve iklim değişikliğinin de etkisiyle yaşanacak su krizi geleceğin önemli sorunlarından biri. Rapor, yakın gelecekte su talebinin arzı aşacağını belirtiyor.

Bir Fincan Kahve Önümüze Gelene Kadar 140 Litre Su Harcıyor

Yeyip içtiğimizden ne giydiğimize kadar birçok alışkanlığımız su kaynaklarının kullanımını etkiliyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, bir fincan kahve için, tohumun toprağa ekilmesinden önümüze gelmesine kadar toplam 140 litre su harcanıyor.

  • Tarım ve hayvancılık, dünya genelinde var olan suyun yüzde 70’inin kullanıldığı alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Et ve kümes hayvancılığıysa en çok su talep eden üretim sektörü. Bir kilo sığır eti için ortalama 15 bin 400 litre su gerekiyor. Bu suyun büyük çoğunluğuysa hayvan yemi üretmek için kullanılıyor.

Sadece gıda değil, giyim sektöründe de ayda tonlarca litre su harcanıyor: Basit bir t-shirt için 2 bin 720 litre, bir adet kot pantolonu üretmek içinse yaklaşık 10 bin litre su gerekiyor.

Susuz Bir Gelecekte Ne Olur ?

Dünya Ekonomik Forumu, su kaynaklarının talebi karşılayamadığı durumda tarım, enerji, sanayi ve ev içi su kullanımı için insanların rekabet edeceği bir gelecek çiziyor: Yetersiz su, çatışmaya yol açabilir.

Günümüzde dünyada herkes suya eşit şekilde erişemiyor. Özellikle 844 milyon insan hâlâ temiz su içemiyor ve 2.3 milyar insan tuvalet gibi temel temizlik için gerekli tesislere sahip değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir