Bilim, Genel Kategori, Haber, Su Arıtma Gündem Haberleri

Gözler balıkların yaşam tarihini ortaya çıkarır

Göz kamaştırıcı araştırmalar, somon ve taşkın yatağı yönetimini bilgilendirmeye yardımcı olur

Bir balığın gözlerine derinlemesine bakarsanız, size onun hayat hikayesini anlatır.

California Üniversitesi, Davis’ten bilim adamları, bir balığın yaşam öyküsünü ve yol boyunca ne yediğini ortaya çıkarmak için tatlı su balıklarının – tehdit altındaki ve nesli tükenmekte olan somon balığı da dahil olmak üzere – göz lenslerinin kararlı izotopik analizini kullanabileceklerini gösteriyor.

Bugün Methods in Ecology and Evolution dergisinde yayınlanan araştırmalarını California’nın Central Valley’deki saha temelli deneyler aracılığıyla gerçekleştirdiler. Çalışma taşkın yataklarının, balıkların ve doğal kaynakların yönetimi; habitat restorasyon çabalarına öncelik verilmesi; ve peyzaj bozulmalarının balıkları nasıl etkilediğini anlamak.

Teknik daha önce deniz ortamlarında kullanılmıştı, ancak bu, çoğu Kaliforniya’da tehdit altında olan veya nesli tükenmekte olan tatlı su balıkları için ilk kullanımı. UC Davis Su Havzası Bilimleri Merkezi’nde uzman yardımcısı olan baş yazar Miranda Bell Tilcock, tatlı su balıkları tekniğine öncülük etti.

NOAA Fisheries Southwest Fisheries Science Center’da araştırma balıkçılığı biyoloğu ve UC Davis Center ile ortak olan ve araştırma biyoloğu Rachel Johnson, “En inek balık biyologları bile ‘Balık gözleriyle ne yapabilirsin?’ Diyor. Watershed Sciences için. “Bu, farklı habitatların değerini ölçmek ve koruma çalışmalarına odaklanmak için kullanabileceğimiz heyecan verici yeni bir araçtır.”

GÖZLERDE

Ağaç halkaları gibi, balık gözbebekleri de arşivdir. Lensler, bir balığın yaşamı boyunca katmanlar halinde büyür ve her katman, balığın her bir habitatta yediklerinin besin değerini oluştururken ve kilitlerken kullanılan habitatları kimyasal imzalar olarak kaydeder.

Tilcock, “Bu, balığın bizim için sakladığı küçük bir diyet günlüğü gibi, bu gerçekten güzel,” dedi.

Bu tarihi ortaya çıkarmak için, araştırmacılar Tilcock’un söylediği şeyi “dünyanın en küçük soğanı soymak gibi” yapıyorlar. İnce uçlu penslerle, katmanlar halinde katmanı kaldırarak gerçek bir Rus iç içe geçmiş göz lensi bebeğini ortaya çıkarırlar. Sonunda, silika paketinde bulacağınız gibi, cam gibi parçalanabilen küçük bir top var. Balığın gözlerinin ilk gelişmeye başladığı yer burasıdır.

Diğer arşiv dokularına göre balık gözbebekleri özellikle protein açısından zengindir. Besin ağlarındaki izotopik değerler gözdeki proteine ​​bağlanarak izotopik analizin ortaya çıkarabileceği jeokimyasal parmak izleri bırakıyor.

SAHİBİNİN GÖZLERİNDE HABİTAT

Tatlı su balıkları tekniğini kullanan ilk tarla bazlı deneyler, California’nın Central Valley’deki Yolo Bypass’ında gerçekleştirildi. Burada, sonbaharda koşan genç çene balığı somonu üç farklı besin ağında büyüdü: nehir, taşkın yatağı ve kuluçkahane.

Bilim adamları daha sonra, doğumdan ölüme kadar olan beslenme geçmişini ortaya çıkarmak için yetişkin bir somonun göz merceklerinde kararlı izotop analizleri yaptılar. Kararlı izotoplar, diğer elementlere dönüşmeyen ve beslenmeleri yoluyla bir balığın dokusuna dahil edilen atom formlarıdır. Türlerin kökenlerini, besin ağlarını ve göç modellerini izlemek için kullanılabilirler.

Çalışmanın yazarları, “yediğiniz şey sizsiniz” öncülünden yola çıkarak, balıkların çeşitli yaşam aşamalarında hangi besin ağlarını ve habitatları kullandığını belirlemek için göz merceklerindeki karbon, nitrojen ve kükürt değerlerinin kimyasal kırıntılarına baktılar.

39 günlük çalışma sırasında taşkın yatağındaki balıkların hızla büyüdüğünü ve nehirde veya kuluçkahanede yetiştirilen balıklara kıyasla ek lamina veya mercek katmanları ürettiği görüldü. Ayrıca Yolo Bypass, benzersiz kükürt ve karbon değerleri eklemek için ayrışan pirinç tarlalarına da ev sahipliği yapıyor – balıkların hangi habitatları kullandığını izleyen araştırmacılar için güçlü bir ipucu.

Tilcock, “Bu araç sadece Central Valley’deki somon balığına özgü değildir” dedi. “Dünyanın her yerinde tatlı su habitatına ihtiyaç duyan birçok göçmen tür var. Yaşam alanlarını ve beslenme için değerini ayırabilirseniz, uzun vadeli başarı için bunun miktarını ölçebilirsiniz.”

Örneğin, UC Davis’in Watershed Science Merkezi’nde saha ve laboratuvar direktörü olan yardımcı yazar ve ekibin eş lideri Carson Jeffres, bir barajın inşasını takiben oradaki besin ağındaki değişiklikleri incelemek için son zamanlarda Brezilya’daki balıklar üzerindeki tekniği kullandı.

GÖZLER VE KULAKLAR BİRLİKTE ÇALIŞIR

Tilcock, Johnson ve Jeffres, Kaliforniya Balık ve Vahşi Yaşam Departmanı tarafından finanse edilen UC Davis’teki “Eyes and Ears” projesinin bir parçasıdır. Proje, bir balığın kulağında bulunan göz mercekleri ve otolitler aracılığıyla balık yaşam tarihini inceler.

Johnson, “San Francisco Körfezi havzasındaki kolların benzersiz jeolojisi ve su kimyasına dayalı olarak bir balığın doğduğu nehri veya kuluçkahaneyi izlemek için otoliti kullanırsınız” dedi. “Sonra, taşkın yatağının yaşam alanlarını belirlemenize yardımcı olmak için nerede yediğini söyleyen göz merceğiniz var.”

Jeffres, “Somon balığının nasıl hareket ettiği ve yaşamları boyunca farklı habitat mozaiği mozaiği kullandıklarından ne yediklerine dair daha eksiksiz bir resim sunmak için gerçekten birlikte çalışıyorlar” dedi. “Şimdi, somon yaşam döngüsü boyunca genç taşkın yatağının faydalarını yetişkinliğe bağlamak için aradığımız araca sahibiz. Bu, restorasyon başarısını ölçmenin kutsal kasesi.”

Ek çalışma ortak yazarları arasında UC Davis’ten Andrew Rypel ve George Whitman, California Su Kaynakları Departmanı’ndan Ted Sommer ve CalTrout’tan Jacob Katz yer alıyor.

Çalışma California Su Kaynakları Departmanı tarafından finanse edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir