Genel Kategori

Greta Thunberg: “Fosil Yakıtlara Vergi İndirimleri Utanç Verici”

Greta Thunberg: “Fosil Yakıtlara Vergi İndirimleri Utanç Verici”

İsveçli iklim aktivisti Greta Thunberg, ABD yasa koyucularının fosil yakıt üretimine finansal desteklerini bırakmadıkları takdirde tarihin iklim değişikliğinden kendilerini sorumlu tutacağı konusunda uyardı ve fosil yakıt üretimindeki vergi indirimleri için “utanç” nitelendirmesinde bulundu. 

Aktivizmi küresel bir harekete ilham veren 18 yaşındaki Greta Thunberg, Dünya Günü zirvesinin ilk gününde Temsilciler Meclisi Paneli’nde konuştu.

Thunberg, Paris Anlaşması’na referans vererek, “Basit ve rahatsız edici gerçek: Paris’teki sözler ve taahhütler gerçekleştirilecekse fosil yakıt ödeneklerini sonlandırmamız gerekiyor” dedi.

ABD, eski başkan Trump’ın ardından Biden yönetiminde tekrar Paris Anlaşması’na katılmıştı.

Thunberg, House Oversight Committee’nin çevre alt komitesine yaptığı konuşmada, “Hâlâ bu tartışmayı yapmamız ve fosil yakıtları hâlâ vergi mükelleflerinin paralarıyla doğrudan veya dolaylı yoldan desteklemeniz bir utanç” dedi.

Eylemlerine 15 yaşındayken cuma günleri İsveç Parlamentosu önünde iklim değişikliğini protesto etmek için okulu asarak başlayan Thunberg, karamsarlığını dile getirdi.

Alt komite başkanı Ro Khanna, Demokrat Biden’a vergi indirimleri ve yasal boşluklar yoluyla fosil yakıt desteklerini sona erdirme vaadi için baskı yapıyor.

Khanna, Thunberg’e Biden’ın ABD altyapısını elden geçirmek için hazırladığı 2.3 milyar dolarlık planında fosil yakıt desteklerinin kaldırılmaması durumunda bunun çevrecilerin “midelerine indirilmiş bir yumruk” gibi olup olmayacağını sordu.

Thunberg, “Evet, hemen hemen” şeklinde yanıtladı.

Ancak Amerikan Petrol Enstitüsü’nün kıdemli başkan yardımcısı Frank Macchiarola, ABD’de enerji yatırımlarını teşvik eden vergi politikalarını devam ettirmeyi savundu. Kanun yapıcılara ABD’nin zaten son yıllarda emisyonların azlatılması konusunda küresel lider olduğunu söyledi.

Alt komitenin kıdemli Cumhuriyetçi temsilcisi Ralph Norman, iklim üzerine “kıyamet günü senaryolarını” reddetti. Norman, çocukların büyük ölçüde iklim değişikliği korkusundan etkilendiklerini ve Thunberg’e neden insanların bu konuda “panik yapmalarını” istediğini sordu.

Thunberg, “İnsanların konfor alanlarından çıkmalarını ve iklim krizini uzak bir tehdit olarak görmekten çok bugün insanları etkileyen bir şey olarak görmelerini istiyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir