Genel Kategori

Greta Thunberg Vakfından DSÖ’ye 100 Bin Euroluk Bağış

DSÖ’ye vakfı aracılığıyla 100 bin euroluk bağışta bulunan genç iklim aktivisti Greta Thunberg, “İklim krizinde olduğu gibi, önce en savunmasız olanlara yardım etmeliyiz” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’un düzenlediği basın toplantısına genç iklim aktivisti Greta Thunberg de katıldı.

Ghebreyesus, toplantıya çevrim içi olarak konuk olan iklim aktivisti Greta Thunberg’in vakfının DSÖ’ye 100 bin euro bağış yaptığını duyurdu.

 Ghebreyesus, Thunberg’in iklim eylemi talep eden genç neslin güçlü sesi haline geldiğini belirterek, “Greta bugün, ihtiyacı olan insanlara aşı sağlamak için Greta Thunberg Vakfı’ndan Dünya Sağlık Örgütü Vakfı’na gelir düzeyi ne olursa olsun, tüm ülkelere COVID-19 aşısına eşit erişim sağlamayı amaçlayan küresel girişim olan COVAX için 100 bin euro bağış yaptı” dedi.

Bağış hakkında açıklama yapan Thunberg, Uluslararası toplum, aşı eşitsizliğini ele almak için daha fazlasını yapmalı. COVID-19 ile mücadelede bugün dünya çapında var olan büyük dengesizliği düzeltmek için bazı araçlara sahibiz. Tıpkı iklim krizinde olduğu gibi, önce en savunmasız olanlara yardım etmeliyiz. İşte bu nedenle WHO, Gavi ve COVAX girişiminde yer alan herkesi destekliyorum; bu girişimin gerçek aşı eşitliğini ve salgından çıkış yolunu sağlamak için en iyi yolu sunduğuna inanıyorum. Yüksek gelirli ülkelerde yaklaşık dört kişiden birine COVID-19 aşısı yapılırken, düşük gelirli ülkelerde 500’den fazla kişide sadece 1 kişiye aşı yapılıyor. Vakfım, daha adil bir küresel COVID-19 aşı dağıtımını sağlamak ve COVAX’ı desteklemek için 100 bin euro bağışlayacak” dedi.

Greta Thunberg Vakfı‘nın bağışının duyulmasının ardından sosyal medyadan gelen eleştirilere de yanıt veren Thunberg, bir açıklama yayınlayarak “Bazı insanlar vakfımın para bağışlamasına üzüldüğü için bu paranın verilen ödüllerden geldiğini bir kez daha hatırlatmak isterim” dedi.

Aktivizm için hiç para almadığını dile getiren Thunberg, “Kitap, telif ücretleri gibi paraları doğrudan vakfıma aktarıyorum” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir