Genel Kategori

Grönland Buzulunun Altındaki 50 Göl

İngiltere’deki Lancaster Üniversitesi‘nden araştırmacılar potansiyel  gölleri bulmak için Arktika ve Antarktika‘daki buzun 3D haritasını oluşturmak amacıyla NASA’nın IceBridge programı tarafından her yıl toplanan verileri büyük bir dikkat ile analiz ettiler. Bu veri 550 bin kilometrelik bir alanı kapsıyor.

arktik bölge

Bilim insanları sıvı suyun radar sinyallerinde bir tür geri saçılma deseni oluşturduğunu fark ettiler. Desenlerin eşleştirilmesiyle birlikte buz tabakasının altında gizli 54 göl adayı keşfedildi. Yüksek çözünürlüklü dijital yüzey modeli ArcticDEM‘den faydanılarak 2 göl daha keşfedildi. Bu büyük bilimsel araştırma Nature Communications dergisinde yayımlandı. 2013’te yapılan bir çalışmada Grönland buzunun altında 1.500 kadar küçük göl olabileceği öngörülmüştü. Buna rağmen bu birkaç düzine gölün keşfedilmesi bile şaşırtıcı karşılandı.

Grönland’ın gölleri 150 metre ile yaklaşık 5.5 kilometre arasında değişiyor. Çoğu göl buz tabakasının stabil merkezinden uzakta, kenarlara daha yakın bulunmakta. Grönland’ın gölleri genç ve daha aktif. Veriler, göllerin en az ikisinin boşaldığını ve sonra yeniden dolduğunu göstermiştir.

Göllerin eriyen buzun okyanusa ulaşmasında etkiye sahip oldukları düşünülüyor.

Ekibin araştırmaları devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir