Bilim, Haber

Gulf Stream(AMOC) Sistemi, Binyıldan Fazla Süredir En Zayıf Noktasında

Gulf Stream System olarak da bilinen Atlantik Meridional Overturning Circulation (AMOC), 1000 yılı aşkın süredir hiçbir zaman son on yıllardaki kadar zayıf olmamıştı. Bu, İrlanda, İngiltere ve Almanya’dan bilim adamlarının yaptığı yeni bir çalışmanın sonucudur. Araştırmacılar, esas olarak okyanus çökeltileri veya buz çekirdekleri gibi doğal arşivlerden alınan ve AMOC’nin akış geçmişini yeniden yapılandırmak için yüzlerce yıl öncesine dayanan sözde proxy verilerini derlediler. 20. yüzyıldaki yavaşlamasının son bin yılda görülmemiş olduğuna dair tutarlı kanıtlar buldular; muhtemelen insan kaynaklı iklim değişikliğiyle bağlantılı. Dev okyanus sirkülasyonu, Avrupa’daki hava durumu modelleri ve ABD’deki bölgesel deniz seviyeleri ile ilgilidir; yavaşlaması aynı zamanda kuzey Atlantik’te gözlemlenen bir soğuk hava kabarcığı ile ilişkilidir.

“Gulf Stream Sistemi, ekvatordan kuzeye ılık yüzey suyu taşıyan ve güneye soğuk, düşük tuzlu derin su gönderen dev bir taşıma bandı gibi çalışıyor. Saniyede yaklaşık 20 milyon metreküp suyu, neredeyse yüz Potsdam Institute for Climate Impact Research PIK’den Stefan Rahmstorf, Nature Geoscience’da yayınlanacak çalışmanın başlatıcısı, Amazon akışının zamanını alıyor “diyor. Rahmstorf ve meslektaşları tarafından yapılan önceki araştırmalar, okyanus akıntısının 20. yüzyılın ortalarından bu yana yaklaşık yüzde 15 oranında yavaşladığını gösterdi ve bunu insan kaynaklı küresel ısınmaya bağladı, ancak uzun vadeli gelişimi hakkında sağlam bir resim şimdiye kadar eksikti: Bu, araştırmacıların vekil veri çalışmalarının sonuçlarını gözden geçirirken sağladığı şeydir.

Rahmstorf, “İlk defa, bir dizi önceki çalışmayı birleştirdik ve bunların son 1600 yıldaki AMOC evriminin tutarlı bir resmini sunduğunu gördük,” diyor. “Çalışma sonuçları, 19. yüzyılın sonlarına kadar nispeten istikrarlı olduğunu gösteriyor. 1850’deki küçük buzul çağının sona ermesiyle, okyanus akıntıları, 20. yüzyılın ortalarından bu yana ikinci ve daha büyük bir düşüşle birlikte düşmeye başladı. . ” Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) okyanusları hakkındaki 2019 özel raporu, “Atlantik Meridional Overturning Circulation’ın (AMOC) 1850-1900’e göre zayıfladığı” sonucuna orta düzeyde bir güvenle son verdi. Rahmstorf, “Yeni çalışma, bu sonuç için daha fazla bağımsız kanıt sağlıyor ve bunu daha uzun vadeli paleoiklimsel bir bağlama oturtuyor” diye ekliyor.

Sıcaklıktan akış hızı değişikliklerine: geçmiş iklim değişikliklerini yeniden inşa etme sanatı

Devam eden doğrudan AMOC ölçümleri yalnızca 2004 yılında başladığından, araştırmacılar, düşüşün uzun vadeli perspektifi hakkında daha fazla bilgi edinmek için sözde proxy verilerini kullanarak dolaylı bir yaklaşım uyguladılar. Geçmişin tanıkları olarak vekil veriler, ağaç halkaları, buz çekirdekleri, okyanus çökeltileri ve mercanlar gibi doğal çevre arşivlerinden ve örneğin gemi günlüklerinden alınan tarihsel verilerden toplanan bilgilerden oluşur.

“Okyanus akıntıları hakkında bilgi edinmek için üç farklı türde verinin bir kombinasyonunu kullandık: Atlantik Okyanusu’ndaki sıcaklık modelleri, yer altı su kütlesi özellikleri ve derin deniz tortusu tane boyutları, 100 ila yaklaşık 1600 yıl öncesine kadar uzanıyor. Maynooth Üniversitesi İrlandalı İklim Analizi ve Araştırma Birimi’nin bir parçası ve PIK’de konuk bilim adamı olan Levke Caesar, bu verilerin AMOC evrimini temsil etmekte kusurlu olduğunu, bunların birleşimi devridaimin sağlam bir resmini ortaya çıkardığını söylüyor.

Genel olarak vekaletname kayıtları belirsizliklere tabi olduğundan, İrlanda’daki Maynooth Üniversitesi’nden istatistikçi Niamh Cahill, bunları dikkate alarak sonuçların sağlamlığını test etti. Değerlendirilen 11 veri setinin 9’unda modern AMOC zayıflığının istatistiksel olarak anlamlı olduğunu buldu. “Proxy kayıtlarında ölçülen süreçlerin AMOC’deki değişiklikleri yansıttığını varsayarsak, verilerde temsil edilen farklı konumlara ve zaman ölçeklerine rağmen tutarlı bir resim sunarlar. AMOC 1000 yıldan fazla bir süredir benzeri görülmemiş bir şekilde zayıfladı” diyor.

AMOC neden yavaşlıyor?

Sera gazlarının neden olduğu küresel ısınmaya bir yanıt olarak iklim modelleri tarafından AMOC yavaşlaması uzun süredir tahmin edilmektedir. Bir dizi araştırmaya göre, gözlenen zayıflamanın nedeni muhtemelen budur. Atlantik devrilme, bilim adamlarının derin konveksiyon dedikleri şeyden kaynaklanıyor ve okyanus suyunun yoğunluğundaki farklılıklar tarafından tetikleniyor: Ilık ve tuzlu su, soğuduğu güneyden kuzeye doğru ilerliyor ve böylece daha da yoğunlaşıyor. Yeterince ağır olduğunda, su daha derin okyanus katmanlarına batar ve güneye geri akar. Küresel ısınma bu mekanizmayı bozar: Artan yağış miktarı ve Grönland Buz Tabakasının artan erimesi, yüzey okyanusuna tatlı su ekler. Bu, tuzluluğu ve dolayısıyla suyun yoğunluğunu azaltır, batmayı engeller ve böylece AMOC’nin akışını zayıflatır.

Zayıflaması, son yüz yıl içinde kuzey Atlantik’in benzersiz ve önemli ölçüde soğumasına da bağlanmıştır. Bu sözde soğuk damla, bu bölgeye daha az ısı taşıyan AMOC’nin zayıflamasının bir sonucu olarak iklim modelleri tarafından tahmin edildi.

Levke Caesar’ın açıkladığı gibi, AMOC yavaşlamasının sonuçları Atlantik’in her iki yakasında yaşayan insanlar için çok yönlü olabilir: “AMOC’nin kuzeye doğru yüzey akışı, ABD’nin doğu kıyılarından uzağa, sağa doğru su kütlelerinin sapmasına yol açıyor. Bu Akıntılar gibi hareketli nesneleri kuzey yarımkürede sağa ve güney yarımkürede sola yönlendiren Dünya’nın dönüşünden kaynaklanmaktadır. Akım yavaşladıkça, bu etki zayıflar ve ABD’nin doğu kıyısında daha fazla su birikebilir. deniz seviyesinin yükselmesine neden oldu. ” Avrupa’da, AMOC’nin daha da yavaşlaması, Atlantik’ten gelen kış fırtınası yolunun değişmesi ve muhtemelen onları şiddetlendirmesi gibi daha aşırı hava olayları anlamına gelebilir. Diğer çalışmalar, aşırı sıcaklık dalgaları veya yaz yağışlarında azalma olmasının olası sonuçlarını buldu. Tam olarak başka sonuçlar da mevcut araştırmanın konusudur; bilim adamları ayrıca, AMOC’nin hangi bileşenlerinin ve yollarının nasıl ve hangi nedenlerle değiştiğini çözmeyi amaçlamaktadır.

Rahmstorf, “Küresel ısınmayı sürdürmeye devam edersek, Gulf Stream System daha da zayıflayacak – 2100 yılına kadar en son nesil iklim modellerine göre yüzde 34 ila 45 oranında”. Bu bizi, akışın kararsız hale geldiği devrilme noktasına tehlikeli bir şekilde yaklaştırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir