Genel Kategori

Günde 2 Litre Su İçin

İnsan vücudu su ihtiyacını gidermek için günde en az 2 litre suya ihtiyaç duyar. Bu oran kişiden kişiye değişebilir.

Erkekler bayanlara göre günde daha fazla su içmelidir. Çünkü erkek vücudu bayanların vücuduna göre daha yağlı kaslı ve daha çok suya ihtiyaçlı biçimde yaratılmıştır. 

Sporla uğraşan kişiler de normal kişilere göre günde daha fazla su içmek zorundadır. Spor yapan kişilerin vücudu daha çok dehidrasyona uğrar. Vücut ter yoluyla suyu atar ve bu kaybettiği suyu geri kazanmak zorundadır. 

Hamile bayanlarda normal kişilere göre daha çok su içmek zorundadır. Hamileyken vücuttan idrar yoluyla çok su atılır. Hamile olan kişi hem kendisi hem bebeğin sağlığı için bol suya ihtiyacı vardır. Çünkü anne karnında ki bebeğin yaşam alanı sudur. Anne ne kadar sağlıklı olursa bebekte o kadar sağlıklı olacaktır. Ayrıca annenin sağlıklı ve temiz su İçmesi de oldukça önemlidir. Çünkü hamilelikte en çok görülen sorunlar idrar yolu enfeksiyonudur. Bunun sebebi şebeke sularıdır. Şebeke suları bünyesinde barındırdığı mikroorganizmalar sebebiyle insan vücudunun dengesini bozar ve birçok rahatsızlığı beraberinde getirir. 

Sağlıksız suların bir diğer sorunuda böbrek rahatsızlıklarıdır.

Kalifiye maddelerin böbrekte çoğalması  ve büyümesi ile böbrek taşı oluşur. Böbrek  taşları oldukça ağrılı ve enfeksiyon yaparak böbreklerin işlevini kaybetmesine sebep olur. Sert su içilen bölgelerde yumuşak su içilen bölgelere göre böbrek taşı oranının daha düşük olduğu gözlemlenmiştir. 

Bir suyun sağlıklı olabilmesi için ph seviyesinin 7.Nin üstünde olması gerekir. Ph seviyesi suyun alkali düzeyini gösterir. Bir su alkali değilse asidiktir. Asidik su insan sağlığını olumsuz etkiler ve birçok hastalığı da beraberinde getirir. İçtiğiniz suyun alkali seviyesinin yüksek olmasına dikkat edin. Ayrıca sağlıklı suyun mineralce yüksek olması gerekir. Suyu artırken insan vücudu için gerekli mineralleri suda tutması önemlidir. 

İnsan vücudu için su bu kadar önemliyse o zaman günde en az 2 litre su içmeyi alışkanlık haline getirmemiz gerekmektedir. Allahın verdiği bu nimetten   faydalanmak ve İsrafından kaçınmak gerekir.

Ph (alkalin) filtresi sayesinde ise;suyun ph’ı belli bir değerin altına inince asidik çok yüksek olursa da bazik olur.suyunuzun düşük olan ph değerini insanlar için ideal olan (7-8.5) aralığına sabitleyerek suyun içeriğindeki asit-baz dengesini dengeler.suyun fazla asidik olması aşındırıcı ve tehlikelidir aynı şekilde bazik olması da bir çok tehlikeyi beraberinde getirir. Eğer su çok asidik yada bazik ise vücudunuz onu dengelemek için çaba sarf eder bu filtre vücudunuzun görevini üstlenerek sizin daha az yorulmanızı ve daha dinç olmanızı sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir