Genel Kategori

Güneş jeomühendisliği, küresel ısınmanın mahsuller üzerindeki etkilerini hafifletmede etkili olabilir.

Güneş jeomühendisliği – güneş ışığını yansıtmak ve küresel ısınmayı azaltmak için atmosfere aerosol koymak – iklim değişikliği için her şeyi çözmez, ancak iklim risklerini yönetmeye yönelik birkaç araçtan biri olabilir. Büyüyen bir araştırma grubu, güneş jeomühendisliğinin fiziksel iklim değişikliklerini azaltma yeteneğini araştırdı. Ancak güneş jeomühendisliğinin ekosistemi ve özellikle tarımı nasıl etkileyebileceği hakkında çok daha az şey biliniyor.

Harvard John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu’ndan (SEAS) yapılan araştırmalar, güneş jeomühendisliğinin ürünler üzerindeki küresel ısınmanın en kötü etkilerinin bazılarını hafifletmede şaşırtıcı derecede etkili olabileceğini gösteriyor.

Araştırma, Norveç Araştırma Merkezi ve İklim Araştırmaları Bjerknes Merkezi, Bilim ve Teknoloji Norveç Üniversitesi Boulder Atmosferik Araştırmalar Ulusal Merkezi, Seul Ulusal Üniversitesi ve Çin Bilimler Akademisi ile işbirliği içinde yayınlanan Doğa Gıda .

SEAS’ta Uygulamalı Fizik Profesörü ve Harvard Kennedy School’da Kamu Politikası Profesörü olan David Keith, “Güneş jeomühendisliği üzerine araştırma, iklim değişikliğinin insan etkilerini azaltmada etkili olup olmadığını ele almalıdır” dedi. “Makalemiz, güneş jeomühendisliğinin tarımsal verim üzerindeki potansiyel etkisini incelemek için en iyi mahsul modelini kullanarak, ancak bir iklim modeline yerleştirilerek bu boşluğu doldurmaya yardımcı oluyor.”

Ekip, üç tür güneş jeomühendisliğini inceledi – stratosferik aerosol enjeksiyonu, denizde gökyüzü parlaması ve sirüs bulutu inceltme – ve bunların bir işletmede küresel mısır, şeker kamışı, buğday, pirinç, soya ve pamuk verimi üzerindeki etkilerini inceledi. emisyonların mevcut seviyelerinde devam ettiği olağan gelecek.

Böyle bir gelecekte, ekinleri küresel iklim değişikliğinin en kötü etkilerinden korumanın en etkili yolu yüzey sıcaklığını düşürmektir. Araştırmacılar, üç potansiyel güneş jeomühendisliği yönteminin de mahsul verimine fayda sağlayacak güçlü bir soğutma etkisine sahip olduğunu buldular.

Önceki araştırmalar, stratosferik aerosol enjeksiyonunun getirdiği soğutma sıcaklıklarının daha az yağışa yol açabileceğini ve bunun da yağmurla beslenen mahsullerde verim kaybına neden olabileceğini ileri sürdü. Ancak bu çalışmalar, mahsulün terlemesi ve üretkenliğindeki en önemli ekolojik faktörlerden biri olan neme bakmıyordu.

Harvard Solar Jeomühendislik Araştırma Programı Üyesi ve makalenin ilk yazarı olan Yuanchao Fan, “Bağıl nem veya buhar basıncı açığı, bitki su kullanımı ve mahsul üretkenliği üzerinde yağıştan daha güçlü bir kontrole sahiptir” dedi. “Sirrus bulutu incelmesi dışında, daha soğuk bir dünyada, yağmurla beslenen mahsuller için su stresini azaltacak daha yüksek bağıl nem olacağını bulduk. Modelimiz, üç güneş jeomühendisliği yöntemlerinden kaynaklanan yağıştaki değişikliğin, aslında, mahsuller üzerinde çok az etkiye sahiptir. “

Araştırmacılar, tarımsal üretkenliğin güneş jeomühendisliği ve emisyon azaltımlarından nasıl etkilendiğini karşılaştırdılar. Araştırmacılar emisyon azaltma güçlü bir soğutma ve nem yararları ise CO indirgenmesi, bunlar güneş geoengineering daha ürün verimleri için daha küçük bir yararı olabileceğini bulduk 2 gübreleme aynı sıcaklık azalma elde güneş geoengineering ile karşılaştırıldığında en bitkileri verimliliğini azaltır. Bulgu, emisyon azaltımlarını diğer araçlarla birleştirme ihtiyacının altını çiziyor; nitrojen gübrelemesinin kullanımının artırılması ve arazi kullanımındaki değişiklikler dahil.

Keith, “İklim riskleri tek bir araçla çözülemez; emisyonlar yarın ortadan kaldırılsa bile dünyanın en savunmasızları iklim değişikliğinden zarar görecek” dedi. “Politika yapıcıların, çiftçilerin iklimin tarım üzerindeki etkilerini azaltmalarına yardımcı olmak için belirli yerel uyarlamalarla ve karbon giderme ve güneş jeomühendisliği gibi küresel eylemlerle emisyon kesintilerinin nasıl desteklenebileceğini düşünmeleri gerekiyor.”

Araştırma kısmen Harvard Üniversitesi’nin Güneş Jeomühendisliği Araştırma Programı tarafından desteklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir