Genel Kategori

Güney Kutbu Buzulunun Kritik Eşiği Doğrulandı

Araştırmacılar, Batı Antarktika’daki Çam Adası Buzulu’nun kritik eşiği geçebileceğini ilk defa onaylamışlar. Bilim insanlarına göre bu durum, küresel deniz seviyesi bakımından önemli sonuçlar doğurabilecek hızlı ve geri dönülmez bir erimeye yol açabilir.

Batı Antarktika’da bulunan ve İngiltere’nin yaklaşık üçte ikisi kadar alan kaplayan Çam Adası Buzulu, eriyen buzulların hızlı şekilde aktığı bir bölge. Buzul, Antarktika’daki diğer tüm buzullardan daha fazla buz kaybetmesi yüzünden özel bir endişe sebebi.

Çam Adası Buzulu, bitişiğindeki Thwaites buzuyla birlikte şu an küresel deniz seviyesinde devam eden artışın %10 civarından sorumlu.

Vector Map of Antarctica - Single Color | Free Vector Maps

Bilim insanları bir süredir, Antarktika’nın bu bölgesinin kritik bir eşiğe ulaşabileceğini ve kurtulamayacağı, geri dönülmez bir çekilme geçireceğini iddia etmişti. Böyle bir çekilme bir kez başladığında, küresel deniz seviyesini üç metreden fazla artıracak kadar buz içeren Batı Antarktika Buz Tabakası’nın tamamının çökmesine yol açabilir.

Buz tabakalarındaki böyle bir kritik eşiğin genel olasılığı daha önce yükselse de, Çam Adası Buzulu’nun istikrarsız bir çekilmeye girme potansiyeli taşıdığını göstermek çok farklı bir konu.

Şimdiyse Northumbria Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, durumun tam da böyle olduğunu ilk defa göstermişler. Bulgular önde gelen bilim bülteni The Cryosphere‘de yayımlandı.

Northumbria’nın buzulbilim araştırma grubu tarafından geliştirilen son teknoloji bir buz akış modeli kullanan araştırma takımı, buz katmanlarındaki kritik eşiklerin belirlenebilmesini sağlayan yöntemler geliştirmiş.

Araştırmacıların çalışması, Çam Adası Buzulu’nda en az üç ayrı kritik eşik bulunduğunu gösteriyor. Okyanus sıcaklıklarının 1,2 C artışıyla tetiklenen üçüncü ve nihai olay, buzulun tümünün geri dönülmez şekilde çekilmesine yol açıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir