Genel Kategori

Ham su içmek güvenli midir?

Su Molekül Formları

Bir kişinin vücudunun yaklaşık yüzde 60’ı sudur ve sağlıklı bir diyet için içme suyu şarttır. Bununla birlikte, bir kişinin ne tür su içtiği şaşırtıcı bir şekilde tartışmalı hale geldi. 2017’nin sonlarında ve 2018’in başlarında ortaya çıkan trendlerden biri “ham su” satışıdır. Ham su, doğrudan doğal bir kaynaktan şişelenen filtrelenmemiş, işlenmemiş veya arıtılmamış sudur. Bazı üreticiler bu suyu satıyor ve kimyasal olarak arıtılmış suya daha güvenli bir alternatif olarak pazarlıyor, sularının sindirimi ve sağlığı geliştirmeye yardımcı olan doğal probiyotiklere sahip olduğunu koruyor. Bununla birlikte, bilim adamları ve hükümet yetkilileri arıtılmamış suyla ilgili endişelerini dile getirdiler. Ham su, “doğal” ın mutlaka daha iyi olmadığı bir durum olabilir. Ham suyun, içme suyu veya şişelenmiş su içeren sağlıklı bir diyete göre farklı sağlık yararları sağlamadığı da doğru olabilir.

Ham su hakkında hızlı gerçekler:

 • Şişelenmiş su, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından belirlenen belirli standartları karşılamalıdır.
 • Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve diğerleri, ham su pazarlayan bazı şirketlerin düzenlemelere uymayabileceğinden endişe duyuyor.
 • Pek çok su uzmanı “ham” su içilmesini tavsiye etmez.
 • İçmek istedikleri su türüne karar vermek tüketicilere kalmıştır.

Ham suyun potansiyel riskleri nelerdir?

Sanitasyon yetkilileri ve su üreticileri, suda doğal olarak oluşabilecek bakteri ve parazitleri öldürmek için musluktan veya şişelerden gelen içme suyuna kimyasallar ekler. Bunların örnekleri arasında salmonella, E.Coli ve Giardia bulunur. Bu patojenler mide rahatsızlığına, ishale ve kusmaya neden olabilir. En yaşlı ve en genç insanlar özellikle bu kirleticilerle ilgili hastalıklar geliştirme riski altındadır çünkü bağışıklık sistemleri patojenlerle savaşacak kadar güçlü olmayabilir. İşlenmediği için ham su bu patojenlerin bir kısmını içerebilir. Ham su perakendecileri kirli suyu şişelemese de, suda bakteri, parazit, kimyasal ve diğer patojenlerin bulunması mümkündür. İnsanların FDA düzenlemelerine uyma üne sahip ürünleri seçmeleri çok önemlidir.

Ham suyun potansiyel faydaları

Ham su destekçileri, suyun kimyasallarla sterilize edilmesinin ve arıtılmasının suda bulunan doğal mineralleri ve probiyotikleri yok ettiğine inanmaktadır. Bir kişinin ham su içerek daha iyi sindirimle daha sağlıklı bir hayat yaşayabileceğine inanıyorlar. Ham su kullanımını savunanlar, şişelenmiş sudan daha fazla elektrolit ve mineral içerdiğine inanırlar, örneğin:

 • kalsiyum
 • bakır
 • lityum
 • magnezyum
 • potasyum
 • silika
 • sodyum

Destekçiler ayrıca ham suyun “alkali su” olduğunu iddia ediyor. Savunucularına göre, alkali su bir antioksidan görevi görür ve oksidasyondan kaynaklanan inflamatuar hücre hasarını azaltır. Bununla birlikte, Cleveland Clinic’e göre, alkali suyun daha asidik suya kıyasla sağlık ve zindelik yararlarını destekleyen hiçbir güncel çalışma bulunmamaktadır. Çiğ su içen bazı kişiler tadı veya çiğ su içmenin onlara hissettirdiği yolu tercih edebilir. Bununla birlikte, tadı çok kişiseldir ve işlenmemiş suyun tadı arıtılmış sudan daha iyi veya daha kötü olduğunu kanıtlayacak hiçbir çalışma yoktur. Bununla birlikte, arıtılmamış su içmenin tehlikeleri üzerine pek çok araştırma vardır ve bu, onu içmemek için içmekten daha fazla neden sunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir