Genel Kategori

HANGİ SUYU İÇELİM?

HANGİ SUYU İÇELİM?

İçme suları renksiz, berrak, lezzetli olmalıdır. Sudaki bulanıklık suyun kirli olduğunun göstergesidir ve içilmemelidir. İçme suyunun genel özelliklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Hastalık yapıcı mikroorganizmalar içermemelidir.
  • Kokusuz, renksiz, berrak ve içimi hoş olmalıdır.
  • Sularda fenoller, yağlar gibi suya kötü koku ve tat veren maddeler bulunmamalıdır.
  • Yeterli derecede yumuşak olmalıdır.
  • Ne aşındırıcı olmalı, ne de taş yapmalıdır.
  • Hidrojen sülfür, demir ve mangan gibi elementleri ihtiva etmemelidir.
  • Suda sağlığa zararlı kimyasal maddeler bulunmamalıdır. Bazı kimyasal maddeler zehirli etki yapabilir; arsenik, kadmiyum, krom, kurşun, cıva gibi. Bunun yanında baryum, nitrat, florür, radyoaktif maddeler, amonyum, klorür gibi maddeler sınır değerlerinin üzerinde sağlığa olumsuz etkileri olan maddelerdir. Bazı kimyasalların varlığı aynı zamanda, suya kirli suların karıştığının göstergesidir.
  • pH değeri 7 ve 9 arası su daha sağlıklıdır.

Tüm bu özellikleri karşılayabilen royal green lüx serisi su arıtma cihazı tamda isteklerinize cevap vermektedir. Kaliteli NSF onaylı filtreleri sayesinde en kalitesiz suları bile en iyi kaliteli suya dönüşdüren lüx modeli su arıtma cihazını incelemenizi tavsiye ederiz.

lüx su arıtma

ŞEBEKEDEKİ KLORA DİKKAT

Yakın bir geçmişe kadar çeşme (şebeke) suyu kullanılırken günümüzde damacana ve şişe su kullanımı ön plana çıkmıştır. Damacana ve pet şişelerin hammaddesinde bulunan forgen adlı kimyasalın suya karıştığı taktirde zararlı olabileceğini biliyoruz. Besinleri saklamada en uygun yöntemin cam kaplar olduğunu düşünürsek suyu da cam şişe ve kaplarda saklamak en sağlıklı yöntem olacaktır.

Şebeke ise suyu zararlı organizmalardan arındırmak için klorlanmaktadır. Fakat klorun fazlası da vücudumuz için zararlıdır. Bu nedenle şebeke suyu kullanan bireylerin suyu yaklaşık 1 saat kadar dinlendirdikten sonra tüketmeleri fazla klor alımlarını engelleyecektir.

Suyun temizliğinden emin olunamayan durumlarda ise yaklaşık 5 dakika kaynatılıp soğutulduktan sonra tüketimi son derece önemlidir. en sağlıklı olanı belgeli mineralli ve ph değeri yüksek su arıtma cihazı kullanmak en ekonomik olanı olaçaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir