Bilim, Haber

Harvard araştırması, deniz seviyesini düşündüğünden daha yükseğe çıkarmak için Antarktika buz tabakasının eridiğini söylüyor

Harvard araştırmacılarının yaptığı yeni bir araştırmaya göre, Batı Antarktika Buz Levhasının olası çöküşüyle ​​ilişkili küresel deniz seviyesi yükselmesi önceki çalışmalarda önemli ölçüde küçümsenmişti, bu da ısınan bir dünyada deniz seviyesinin beklenenden daha yüksek olacağı anlamına geliyor.

Science Advances’da yayınlanan rapor, araştırmacıların su tahliye mekanizması olarak adlandırdığı şey için yeni hesaplamalar içeriyor. Bu durum, Batı Antarktika Buz Levhasının katı ana kayası, buz eridiğinde ve buz tabakasının toplam ağırlığı azaldıkça yukarı doğru yükseldiğinde meydana gelir. Ana kaya deniz seviyesinin altında yer alır, bu nedenle yükseldiğinde, suyu çevredeki alandan okyanusa iter ve küresel deniz seviyesinin yükselmesine katkıda bulunur.

Yeni tahminler, buz tabakasının tamamen çökmesi durumunda, küresel deniz seviyesi yükselme tahminlerinin 1000 yıl içinde ek bir metre ile artırılacağını gösteriyor.

“Etkinin büyüklüğü bizi şok etti,” dedi Ph.D. Linda Pan. Yüksek lisans öğrencisi Evelyn Powell ile birlikte çalışmayı yöneten GSAS’ta yer ve gezegen bilimleri alanında. “Mekanizmayı önemsiz bulan önceki çalışmalar onu reddetti.”

Powell, “Batı Antarktika Buz Levhası çökerse, sonuçta ortaya çıkacak küresel ortalama deniz seviyesi yükselişinin en yaygın tahmini 3.2 metredir” dedi. “Gösterdiğimiz şey, su tahliye mekanizmasının toplama ek bir sayaç veya yüzde 30 ekleyeceğidir.”

Ancak bu sadece yüzlerce yıl sonra hissedilecek olan etkiyle ilgili bir hikaye değil. Pan ve Powell’ın gerçekleştirdiği simülasyonlardan biri, bu yüzyılın sonunda Batı Antarktika Buz Levhasının erimesi nedeniyle küresel deniz seviyesi yükselmesinin su tahliye mekanizmasıyla yüzde 20 artacağını gösterdi.

“İklim modellemesine dayalı Batı Antarktik buz tabakasının erimesi nedeniyle yayınlanan her deniz seviyesi yükselmesi projeksiyonu, projeksiyon bu yüzyılın sonuna mı yoksa daha uzun bir süre geleceğe mi uzanacak, yukarı doğru revize edilmek zorunda kalacak çünkü Frank B. Baird Jr. Dünya ve Gezegen Bilimleri Bölümü’nde Bilim Profesörü ve makalenin kıdemli bir yazarı Jerry X. Mitrovica. “Her biri.”

Mitrovica’nın laboratuvarındaki araştırmacılar Pan ve Powell, başka bir deniz seviyesi değişikliği projesi üzerinde çalışırken bu araştırmaya başladılar, ancak Batı Antarktika buz tabakasından beklediklerinden daha fazla su atıldığını fark ettiklerinde buna geçtiler.

Araştırmacılar, düşük viskozite veya Batı Antarktika’nın altındaki Dünya mantosunun kolay akan malzemesi düşünüldüğünde, sınır dışı etme mekanizmasının deniz seviyesi değişimini nasıl etkilediğini araştırmak istediler. Bu düşük viskoziteyi hesaplamalarına dahil ettiklerinde, su tahliyesinin önceki modellerin tahmin ettiğinden çok daha hızlı gerçekleştiğini fark ettiler.

Pan, “Batı Antarktika Buz Tabakasının çöküşü için hangi senaryoyu kullanırsak kullanalım, her zaman bu fazladan bir metrelik küresel deniz seviyesi yükselmesinin gerçekleştiğini gördük,” dedi.

Araştırmacılar, hesaplamalarının, eriyen buz tabakaları ile ilişkili küresel deniz seviyesi artışını doğru bir şekilde tahmin etmek için, bilim adamlarının hem su atma etkisini hem de mantonun Antarktika’nın altındaki düşük viskozitesini dahil etmeleri gerektiğini gösterdiğini umuyorlar.

Pan, “Buz erimesi durduğunda deniz seviyesinin yükselmesi durmuyor” dedi. “Sahil şeridimize verdiğimiz zarar yüzyıllar boyunca devam edecek.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir