Genel Kategori

Hasta iken çok fazla su içmek yarardan çok zarar verebilir

acil

Doktorlar, hastalara her zaman iyi olmadıkları takdirde bol su içmelerini tavsiye etmişlerdir. Yeni bir vaka çalışması, çok fazla su içmenin risklerini bildiriyor ve bu geleneksel tavsiyeyi desteklemek için daha fazla araştırmaya olan ihtiyacı vurguluyor. Nesiller boyunca, grip veya solunum yolu enfeksiyonları durumunda baskın tıbbi tavsiye, bol miktarda sıvı içmek olmuştur. Teorik olarak, bu iyi bir tavsiye olarak kabul edilir; Soğuk algınlığı sırasında vücut burundan daha fazla sıvı salgılar veya ateş yükselebilir ve bu da daha fazla sıvı kaybına neden olabilir. Genel olarak enfeksiyon durumunda, daha fazla su içmenin damar içi hacim kaybına, damar geçirgenliğinin artmasına ve ateş ve kusmada kaybedilen sıvıların yerine konmasına yardımcı olduğu düşünülmektedir. Bol su içmek için tıbbi tavsiye, su tüketiminin zararsız olduğu varsayımına da dayanmaktadır. Yeni bir vaka raporu, doktorlara ve hastalara bol su içmenin faydalarının kıt olduğunu ve aslında çok fazla su içmenin tehlikeli olabileceğini hatırlatıyor.

Basit İYE geçiren bir kadında su zehirlenmesi

BMJ Case Reports’ta yayınlanan yeni bir makale, idrar yolu enfeksiyonu (İYE) nedeniyle çok fazla su içen 59 yaşındaki bir kadının vakasını detaylandırıyor. Kadın, daha önce hayatında birkaç kez alevlenen tekrarlayan bir idrar yolu enfeksiyonu semptomlarını hissetmeye başladı. İYE durumunda, normalden daha fazla su içmenin idrardaki bakteri sayısını geçici olarak azalttığı gösterilmiştir, ancak bunun nedenleri belirsizliğini korumaktadır. Doktorun her yarım saatte bir yarım litre su içme tavsiyesini hatırlayan kadın, o gün birkaç litre su içti, ancak İYE semptomları kötüleşti. Sonuç olarak, kendisini alt karın ağrısı ve dizüri semptomları ile Birleşik Krallık’taki King’s College Hastanesinin acil servisine sundu. İdrar testleri bir İYE olduğunu doğruladı, ancak hasta başka türlü sağlıklıydı. Tekrarlayan bir idrar yolu enfeksiyonu dışında tıbbi geçmişi yoktu, sigara içmiyordu, herhangi bir ilaç ya da eğlence amaçlı ilaç kullanmıyordu, alerjisi yoktu ve orta derecede alkol içiyordu. Acil serviste kadına idrar yolu enfeksiyonu için antibiyotik ve analjezik reçete edildi. Ancak çok geçmeden titreme ve titreme, kusma ve konuşma güçlüğü gibi yeni semptomlar göstermeye başladı. Hastanın Glasgow Koma Ölçeği 15’ti – dikkat eksikliği vardı, konuşmada tereddüt ediyordu ve kelimelerini bulmakta güçlük çekiyordu. Aksi takdirde hasta sağlıklıydı. Konuşma bozukluğu nedeniyle doktorlar felç olasılığını değerlendirdiler. Kan testleri ve bilgisayarlı tomografi (BT) taraması, durumun böyle olmadığını çabucak ortaya çıkardı. Bununla birlikte, kan testleri hiponatremi belirtileri gösterdi.

Aşırı su tüketimi akut hiponatremiye neden olabilir

Hiponatremi, anormal derecede düşük sodyum seviyelerinin neden olduğu tıbbi bir durumdur – litre başına 134 milimolden düşük. 48 saatten daha kısa sürede gelişen akut hiponatremi, ölümcül nörolojik sonuçları olabileceği için acil bir durum olarak kabul edilir. Kritik derecede düşük sodyum seviyeleri, kafa içi basıncı ve beyin herniasyonunun artmasıyla birlikte beyin ödemine neden olabilir. Bu nöbetlere, komaya ve ölüme yol açar. Hiponatremi vakalarında ölüm oranı yüzde 17,9’dur. Olgu raporunda, hastanın sodyum seviyesi litre başına 123 milimol idi. Litre başına 125 milimolden düşük sodyum seviyeleri olan hastalarda ölüm oranı neredeyse yüzde 30’dur. Ölümcül hiponatremiye yol açabilen su zehirlenmesi, dayanıklılık egzersizinde, MDMA ilacının kullanımında ve psikojenik polidipsi hastalarında, genellikle psikiyatrik bir durumun bir sonucu olarak, hastanın kompulsif olarak çok miktarda su içtiği bir bozukluk olarak bildirilmiştir. . Su alımını günde 1 litre ile sınırlandırdıktan sonra, hastanın durumu sonraki 24 saat içinde önemli ölçüde iyileşti. Sodyum seviyeleri normale döndü ve hasta taburcu edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir