Bilim

Havadaki radar, buzulun altındaki yeraltı suyunu ortaya çıkarıyor

Eriyen buzullar ve kutup buzulları, deniz seviyesindeki yükselmenin baskın kaynakları arasında yer alıyor, ancak şimdiye kadar altlarındaki su, havadan gelen buza nüfuz eden radardan gizlenmiş durumda kaldı.

Grönland’daki Hiawatha Buzulu’nun altındaki yeraltı suyunun tespit edilmesiyle araştırmacılar, suyun diğer buzulların altında kıtasal ölçekte havadan tespit edilebilmesi ve deniz seviyesindeki yükselme projeksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olma olasılığını ortaya çıkardı. Buz tabakalarının altındaki suyun varlığı, şu anda buzul erimesi senaryolarında eksik olan ve denizlerin ne kadar hızlı yükseldiğini büyük ölçüde etkileyebilecek kritik bir bileşendir – örneğin, büyük buz parçalarının buzullardan gelmesini sağlayarak bozulmadan kalmasını ve yavaşça erimesini sağlayarak. 20 Mayıs Jeofizik Araştırma Mektuplarında yayınlanan bulgular, tarihsel olarak küçük mesafelerde yer temelli araştırmalarla sınırlı olan Dünya’nın kutuplarından akan yeraltı suyu hakkındaki bilgilerin büyüklüğünü ve kalitesini önemli ölçüde artırabilir.

Stanford’un Dünya, Enerji ve Çevre Bilimleri Okulu’nda (Stanford) jeofizik profesörü yardımcı doçenti olan kıdemli araştırma yazarı Dustin Schroeder, “Eğer diğer buzulların buzunun altındaki suyu havadan radar kullanarak potansiyel olarak haritalayabilirsek, bu bir oyun değiştirici” dedi. Dünya).

Veriler, 2016 yılında NASA’nın IceBridge Operasyonunun bir parçası olarak, son birkaç yılda anketlerde kullanılmaya başlayan daha yeni bir teknik olan geniş bant genişliğine sahip bir radar sistemi kullanılarak toplandı. Algılama için kullanılan radyo frekansı aralığının artırılması, çalışma yazarlarının, diğer sistemler tarafından bulanıklaştırılmış olan iki radar ekosunu – buz tabakasının altından ve su tablasından – ayırmasına izin verdi. Ekip, buzulun altında yeraltı suyunun varlığından şüphelenirken, analizlerde önsezilerinin doğrulandığını görmek hala şaşırtıcıydı.

Stanford Summer Undergraduate Research aracılığıyla araştırmayı SUNY Buffalo lisansı olarak yürüten Massachusetts Institute of Technology’de yüksek lisans öğrencisi olan baş araştırmanın yazarı Jonathan Bessette, “Bu anormallikleri gördüğünüzde çoğu zaman ortaya çıkmaz” dedi. Jeoloji ve Mühendislik Programında (SURGE).

Radar sinyaline dayanarak, çalışma ekibi Hiawatha Buzulu’nun jeolojisini açıklamak için iki olası model oluşturdu: Altında çözülmüş buz bulunan donmuş arazi veya mermer dolu bir vazonun dibine su aktığında olduğu gibi drenajı sağlayan gözenekli kaya. Bu hipotezlerin, Hiawatha Buzulu’nun ısınan bir iklime nasıl tepki verebileceği konusunda farklı çıkarımları var.

Schroeder’e göre, yeraltı suyu sistemleri, araştırmacıların şu anda buz tabakalarında deniz seviyesinde yükselme tahminleri için modellediklerinden daha önemli bir rol oynayabilir. Araştırmacılar, bulgularının, potansiyel olarak günde yüzlerce mil veri toplamak için büyük ölçekte kullanılabilecek havadan radar kullanarak ek yeraltı suyu tespiti olasılığının daha fazla araştırılmasını sağlayacağını umuyorlar.

Schroeder, “Toplumun bizden istediği, deniz seviyesinin tahminleridir – sadece şimdi değil, farklı sera gazı emisyon senaryoları ve farklı ısınma senaryoları olan gelecekte de – ve tüm kıtayı küçük yer ekipleriyle incelemek pratik değildir,” dedi Schroeder. . “Yeraltı suyu önemli bir oyuncu ve kıta ölçeğinde tahminler yapabilmemiz için kıta ölçeğinde araştırma yapmamız gerekiyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir