Genel Kategori

‘Hayalet Ormanlardaki’ Bitkiler, Sera Gazı Yayılımına Sebep Veriyor

North Carolina Eyalet Üniversitesi’nde yapılan yeni bir çalışmada, “hayalet orman” şeklinde adlandırılan ormanların çevreye etkisi değerlendirilirken, kıyısal sulak ormanlarda devrilmemiş hale duran ölü ağaçların çıkardığı (“ağaç gazı” şeklinde de bilinen) sera gazlarının da hesaba katılması gerektiği aktarılıyor.

Araştırmacılar yeni çalışmada ölü ağaç budaklarından çıkan sera gazı miktarı ile tipini, topraktan çıkan yayılımlarla karşılaştırmış.

Budaklar toprak kadar fazla gaz yaymasa da, ekosistemin genelindeki sera gazı yayılımını yüzde 25 civarı artırmış.

Araştırmacılara göre bulgular, ölü ağaçların (hayalet ormanlar şeklinde de bilinen) kıyısal sulak alanlardaki dağılımının çevredeki sera gazı yayılımında meydana getirdiği toplam etkinin anlaşılmasında, budakların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Ormancılık ve çevre kaynakları yüksek lisans öğrencisi olan baş yazar Melinda Martinez,

“Devrilmemiş ölü ağaçlar toprak kadar fazla yayılım yapmasa da, yine bir şeyler yayıyorlar ve kesinlikle hesaba katılmaları gerekiyor” diyor.

“En küçük gaz bile önemli.”

Araştırmacılar çalışmada, ABD’nin Kuzey Karolina eyaletindeki Albemarle-Pamlico Yarımadası’ndaki beş hayalet ormanda ölü çam ve bataklık servisi budaklarından çıkan karbondioksit, metan ile azot oksit yayılımını ölçmüşler.

Bilim insanları burada, deniz seviyesindeki artış sebebiyle hayalet ormanların yayılımını takip ediyormuş.

“Söz konusu sıkıntılar sebebiyle ormandan bataklığa hızlı bir geçiş meydana geliyor ve geride pek çok ölü ağaç kalıyor” diyor Martinez.

“İklim değiştikçe, bu hayalet ormanların da genişlemeye devam etmesini bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir