Genel Kategori

Her Zaman Her Yerde Su İçmek

Ağırlığımızın yarısından fazlasını oluşturan suyun vücuttaki dengesini korumak, sağlığımız için büyük önem taşıyor. Kaybedilen suyu yerine koymak için en iyi seçim su içme olduğundan, gün boyunca belirtilen ölçülerde su içilmesi gerekiyor.

Bunun dışında yemeğe bir kase çorba ile başlanılması ve yemek sırasında da en az bir bardak su içilmesi gerekiyor. Diğer bir dikkat edilmesi gereken noktanın ise fiziksel aktivite sırasında vücuttaki su kaybının, dolayısıyla su ihtiyacının artması olduğuna dikkat çekmek gerekiyor bu nedenle, fiziksel aktiviteye su içerek başlamanın ve aktiviteyi su içerek sürdürmenin, vücuttaki su dengesinin bozulmaması açısından önemi büyüktür.

Kişi, fiziksel aktivite bittiğinde dahi su içmeye devam ederek, vücudunda oluşan su kaybını eski dengesine kavuşturmaya çalışmalıdır. Otomobilde, trende, uçakta, kısacası tüm yolculuklarda da kişinin yanında mutlaka içme suyu bulundurması gerekir. Özellikle uçak yolculuğu ve dağ tırmanışları gibi yüksek rakımlara çıkılan durumlarda, vücudun su kaybı artar. Fark edilmese de, uçakta ortamın nemi düşer. Yolculukta vücudun kaybettiği suyu hızla geri kazanabilmek için su veya limonla tatlandırılan sıcak su içmek önerilir.

Su Kayıpları

Özellikle sporla uğraşan kişiler normal kişilere göre daha çok su kaybeder. Spor esnasında vücut normalden fazla dehidrasyona uğrar ve vücut çok fazla enerji sarfeder. Bu sebeple sporcular normalden daha fazla su içmesi gerekir. En az 3 litre su bulundurmaları lazımdır.

Her zaman her yerde yanımızda su taşırsak su içmek daha fazla aklımıza gelir ve günlük su ihtiyacını karşılamış oluruz. Su içmek bizim için her ne kadar işkence olsada özellikle sıcak yaz aylarında ağzımız dilimiz yapışır bunun sebebi vücudun dehidrasyona uğramasıdır. Yaz günlerinde su içmeyi artırın ne kadar bol su o kadar sağlıklı insan demektir.

Su hayatımızın bir parçasıdır. Ne kadar dikkat edersek o kadar sağlıklı oluruz. Bol su içen kişilerin az su içen kişilere göre daha uzun yaşadığı ve daha genç kaldığı uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Sizde sağlıklı ve zinde bir hayat yaşamak istiyorsanız en az 2 litre su içmeyi ihmal etmeyin, her zaman her yerde yanınızda su bulundurun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir