Genel Kategori

Herkes İçin Su 2019 Dünya Su Günü

Her yıl 22 Mart, küresel Dünya Su Günü. Tatlı suyun önemine dikkat çekmek ve tatlı su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi için savunuculuk yapmak için çalışır. 2019’da ki tema ‘Kimseyi geride bırakmamak’.

Tarih: 22 Mart 2019
Yer: dünya geneli
Düzenleyen: Birleşmiş Milletler

Dünya Su Günü, insanlara tatlı suyun önemini hatırlatmaya ve tatlı su kaynaklarının yönetimi için sürdürülebilirliği teşvik etmeye çalışır. Suyu kutlamak için bir gündür. Gelecekte suyu nasıl yönettiğimize hazırlanmanın bir günüdür.

Her yıl Dünya Su Günü, tatlı suyun belirli bir yönünü vurgular. 2019 için bu konu: ‘Kimseyi geride bırakmamak’.

Herkes için su
2030 Gündemi, 2015 yılında BM tarafından kabul edildiğinde, tüm ülkeler ve paydaşlar yoksulluk, açlık ve hastalıktan arınmış bir dünya öngören iddialı bir gündem belirlediler. Tüm hayatın gelişebileceği ve geride kimsenin bırakılmadığı bir dünya.

Çok büyük küresel zorluklar olan bir dönemde – yoksulluk, eşitsizlikler, doğal afetler, insani krizler ve zorla yerinden olma – Dünya Su Günü’nün 2019 baskısı insanların neden geride bırakıldığını ve suya, sıhhi ve sürdürülebilir su yönetimine erişimin neden itici olabileceğine bakıyor değişimin.

Herkes için su, yaşlı, engelli, marjinal ve fakir insanların da Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri # 6.1 ve 6.2’deki evrensel erişim ile olduğu gibi temiz içme suyuna ve uygun sağlık koşullarına erişebildiklerini göstermektedir.

Dünyadaki birçok etkinlik
Dünya Su Günü resmen Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 1993 yılında 22 Mart tarihinde atandı.

Etkinlikte resmi ve kilometre taşı olaylarının yanı sıra dünyadaki çeşitli paydaşlar tarafından düzenlenen diğer birçok olay da yer alıyor.

Tüm faaliyetler arasında, kampanyanın konusu hakkında Birleşmiş Milletler Dünya Su Gelişme Raporu’nun yayınlanacak.

Geçen yılın teması T idi , cevap doğada . 2020’de Dünya Su Günü iklim değişikliği ile ilgili olacak.

Daha fazla bilgi
www.unwater.org/worldwaterday

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir