Haber, Ülke ve Dünya Gündemi

Hindistan, Afganistan’ın Çekişmeli Shahtoot Barajı İnşa Etmesine Yardım Edecek

Hindistan hükümeti, yaklaşık 2 milyon sakin için temiz içme suyu sağlayacak ve Afganistan’daki sulama çabalarını destekleyecek olan Kabil’de Shahtoot Barajı’nı inşa etmek için 236 Milyon Dolarlık bir anlaşma imzaladı.

Pakistan hükümeti, ülkelerine su akışını yüzde 16 ila 17 oranında azaltacak Shahtoot Nehri müdahaleleri konusunda endişelerini dile getirmeye devam ediyor. Bu tür iddiaları reddeden Afganistan, barajın inşa edileceği Maidan nehrinin Dakka sınır ötesi istasyondaki Kabil Nehri su akışının yüzde 0,5’inden daha azına katkıda bulunduğunu savunuyor.

Hindistan’ın finansmanı, Hindistan Başbakanı Narendra Modi ile Afganistan Cumhurbaşkanı Ashraf Ghani arasında 9 Şubat’ta düzenlenen sanal zirvede, her iki partiden temsilcilerin de MoU imzaladığı açıklandı.

Cumhurbaşkanı Ghani, artan kuraklıklar, artan nüfus oranları ve 2018’de Kabil’de bildirilen yağmur ve kar yağışında yüzde 60 düşüşe dikkat çekerek, büyük ölçüde Shahtoot’a yönelik çabalarla, başkentteki su altyapısını ve yönetimini iyileştirme çabalarını ulusal bir öncelik haline getirme sözü verdi. Baraj girişimi.

Shahtoot projesinin altı yıl içinde tamamlanması planlanıyor ve Kabil nehri havzası boyunca inşa edilecek. Ülke genelinde 4.000 hektarlık arazinin sulanmasına olanak sağlayacak olan 146 milyon metreküp su tutma kapasitesine sahip barajın 92 metre yüksekliğinde olması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Ghani, Hindistan’a “bu armağanı sunduğu” için teşekkür etti ve iki ülke arasındaki ilişkinin önemini vurgulayarak, “Hindistan her zaman Afganların öncülüğündeki, Afganların sahip olduğu ve Afganların desteklediği girişimleri destekledi. Birleşik Afganistan her türlü felaketle savaşabilir. Afganistan’ın başarısı, Hindistan’ın genel başarısıdır. “

Anlaşmanın imzalanması, Hindistan’ın Afganistan’daki pandemiye karşı mücadeleyi desteklemek için 500.000’den fazla COVID-19 aşısı göndermesinden sadece bir gün sonra geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir