Haber

Hindistan’daki büyük sel olayında hidroelektrik santraller hasar gördü

Hidroelektrik projeleri, Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinde Himalaya buzulunun bir kısmının kırılmasının neden olduğu ölümcül bir sel olayında hasar gördü. Etkilenen santraller, NTPC’ye ait 520MW Tapovan Vishnugad projesi ve özel sektöre ait 13.2MW Rishiganga projesi olarak adlandırıldı. Newswire raporları, hidroelektrik santrallerindeki 150’den fazla işçinin kayıp olduğunu ve Nanda Devi buzulunun bir kısmının çığ yaratarak patlaması sonucu meydana gelen sel felaketinin bir sonucu olarak dokuz teyitli ölü olduğunu ileri sürdü.

Buzulun arkasında hapsolmuş su ve döküntülerin serbest bırakılarak bölgedeki bitkilere ve evlere zarar verdiği bildirildi. Hidroelektrik santrallerinde tünellerde mahsur kalan işçiler ve kurtarma hizmetlerinin bölgede olduğuna dair raporlar var.

Uttarakhand Baş Bakanı Trivendra Singh Rawat’a göre, Tapovan Vishnugad tesisinde 140 işçi, Rishiganga proje yerinde ise 17 işçi kayıptı.

Rishiganga projesi, Dhauliganga’nın bir kolu olan Rishiganga Nehri üzerindeki Raini köyünde yer almaktadır. Yapım aşamasında olan Tapovan Vishnugad hidro projesinin kısmen hasar gördüğü bildirildi.

“Kurtarma operasyonları devam ederken ilçe idaresi yardımıyla durum sürekli takip ediliyor ve meydana gelebilecek zarar veya ziyan değerlendiriliyor. NTPC, bir borsa dosyasında, neden olunan kayıp / hasar için uygun sigorta teminatı mevcuttur ”dedi. “Ancak, NTPC Limited’in (mevcut bağımsız ticari kapasite 51310 MW ve grup ticari kapasitesi 63925 MW) toplam operasyon boyutu göz önüne alındığında, yukarıdaki olayın bir bütün olarak şirket üzerindeki etkisi, Kısım B Paragrafı açısından önemli olarak değerlendirilmeyebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir