Genel Kategori

Honduras Nasıl Doğal Kaynakları Savunmak İçin En Tehlikeli Ülkelerden Biri Haline Geldi ?

Gabriela Sorto, Honduras hükümetinin acımasız Covid-19 önlemleri çoğu seyahat ve hapishane ziyaretini yasakladığından beri, altı aydır babasını görmedi veya onunla konuşmadı.

48 yaşındaki bir inşaatçı ve çiftlik işçisi olan Porfirio Sorto Cedillo, su kaynaklarını kirletme tehdidinde bulunan bir demir oksit madenine muhalefetiyle bağlantılı suçlarla bağlantılı olduğu iddiasıyla 2019 yılından bu yana tutuklu yargılanan sekiz protestocudan biri. Ülkenin kuzey kıyısındaki düşük gelirli küçük bir topluluk olan Guapinol’den beş su savunucusu daha yakında hapse gönderilebilir.

Gabriela Sorto, babası Porfirio Sorto Cedillo'nun fotoğrafını tutuyor.
Gabriela Sorto, babası Porfirio Sorto Cedillo’nun fotoğrafını tutuyor.

Uluslararası uzmanlara göre , ülkenin en güçlü çiftlerinden birinin sahibi olduğu devasa açık ocak madeni, düzensizliklerle karıştırılan bir süreçte, koruma altındaki bir milli park içinde topluluk danışması yapılmadan cezalandırıldı.

Inversiones Los Pinares şirketi tarafından yapılan suç şikayetlerine yanıt olarak, iddia edilen olaylardan üç yıl önce ölen biri de dahil olmak üzere 32 kişi birden fazla suçla suçlandı ve topluluğun taban grubu yanlış bir şekilde organize suçla bağlantılı olmakla suçlandı.

Topluluk militarize edildi ve liderleri tehditlere, tacize ve karalama kampanyalarına maruz kaldı. Avukatlar, hak grupları ve ABD ve Avrupalı ​​milletvekilleri tarafından geniş çapta kınanan bir davada, ABD’de birkaç bölge sakini, cezai zulümden kaçmak için sığınma talebinde bulunarak kaçtı .

28 yaşındaki Sorto “Babam, toplumumuza hayat veren bir nehri savunduğu için hükümetin bizi terörize etmemize yardım ettiği zengin şirketlerin doğal kaynakları sömürmesini durdurmaya çalıştığı için hapse atıldı” dedi. “Geçen her gün daha az şey biliyoruz. onun hakkında. Zayıf, Covid semptomları var, hapishanedeki sağlığı ve güvenliği konusunda endişeliyiz.”

Honduras, 2009 darbesinin otokratik bir iş dünyası yanlısı hükümeti başlatmasının ardından doğal kaynakları ve toprak haklarını savunmak için dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri haline geldi birçok yolsuzluk iddiasına, seçim sahtekarlığına ve uluslararası uyuşturucu kaçakçılığı ağlarıyla bağlantılara rağmen iktidarda kaldı .

O zamandan beri, yüzlerce savunucu öldürüldü ve diğerleri uydurma suçlamalar nedeniyle susturuldu.

BM Çalışma Grubu’nun iş ve insan hakları üzerine yakın tarihli bir raporuna göre “Honduras’taki çoğu sosyal çatışmanın temel nedeni doğal kaynakların sömürülmesinden etkilenen toplulukların sistematik şeffaflık ve anlamlı katılım eksikliğidir.”

En yüksek profilli kurban, uluslararası finanse edilen bir baraja muhalefetiyle bağlantılı olarak yıllarca süren tehdit ve tacizden sonra Mart 2016’da suikasta kurban giden yerli savunma oyuncusu Berta Cáceres’ti .

Daha yakın zamanlarda, Guapinol davası ve Kara yerli Garifuna topluluğundan toprak savunucularının zorla kaybedilmesi, yaygın eleştirilere neden oldu.

Guapinol, verimli, mineral zengini Bajo Agua bölgesinde yer alan yarı kırsal bir mahalledir ; burada yıllarca geçimlik çiftçiler ve yerli Honduraslılar, güçlü holdinglerle toprak ve su yüzünden yaşanan çatışmalarda zorla yerlerinden edildikleri, suçlu bulundukları ve öldürüldükleri yerlerdir.

Mevcut mücadele, Guapinol nehri de dahil olmak üzere 42.000’den fazla insana hizmet veren su kaynaklarının korunmasını zorunlu kılan Botaderos dağının Kongre tarafından Milli Park ilan edildiği 2011 yılına dayanıyor.

Yine de ertesi yıl, Kongre, daha önce insan hakları ihlalleri ile suçlanan işadamı Lenir Pérez’e ve büyük bir siyasi güç simsarı olan palmiye yağı patronu Miguel Facussé’nin kızı Ana Facussé’ye ait madeni barındırmak için parkın gelişmemiş bölgesini küçülttü. 2015’teki ölümünden önce arazi gaspı, şiddetli baskı ve uyuşturucu kaçakçılarıyla bağlantı kurmakla suçlandı .

Kayıtlara göre, önümüzdeki birkaç yıl içinde, topluluklar yasal şikayette bulunurken, protestolar düzenlerken ve yetkililere nehirleri korumak için yalvarırken bile madencilik izinleri verildi ve yol inşaatı başladı.

Guapinol madencilik karşıtı protesto kampı.
Guapinol madencilik karşıtı protesto kampı.

Mart 2018’de, şirket milli park içindeki bir yolu genişletmeye başladıktan kısa bir süre sonra, Guapinol’daki musluk suyu çikolata rengine ve çamurlu tortuyla kalınlaştı. Bazı yetişkinler cilt şikayetlerini bildirirken, çocuklar ishal başladıktan sonra bölge sakinleri içmek, yemek pişirmek ve hatta yıkanmak için şişe su satın almaya zorlandı.

36 yaşındaki berber kocası José Abelino Cedillo’nun da yargılanmak üzere tutuklu olduğu 36 yaşındaki Juana Zúñiga, “Nehrimizi mahvettiler … Suyu hiçbir şey için kullanamadık, bu yüzden organize ettik, mücadelemiz bu” dedi.

Projeye karşı barışçıl bir protesto kampı şiddetle karşılandı. 7 Eylül 2018’de, maden için çalışan çok sayıda silahlı güvenlik görevlisinin kampı tahliye etmeye çalışması sonucu bir genç protestocu vurularak ağır yaralandı. Olay asla soruşturulmadı.

Bu arada, yargı makamları, o günkü tartışmalı olaylarla bağlantılı protestocular için tutuklama emri çıkardı ve daha önce kampın tahliyesine teşebbüs edildi.

Virginia Üniversitesi Uluslararası İnsan Hakları Hukuku Kliniği tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırma şu sonuca varmıştır: “Bu dava, Honduras’taki insan hakları savunucularına yönelik şiddet, taciz ve gözdağı modeliyle aynı çizgide: İnsan hakları ve vatandaşlarının örgütlenme, ifade ve barışçıl toplantı özgürlüğüne saldırmaya istekli olması. “

2019’da tutuklanan sekiz adama ek olarak bir yargıç yakında davaları reddedilen beş kişinin de cezaevinde mi yoksa evde mi yargılanmayı beklemesi gerektiğine karar verecek. Sanıklar, madenin güvenlik şefinin kundakçılık ve yasadışı gözaltı suçlarını reddediyor.

Guapinol topluluğunu yargılama öncesi gözaltına almak isteyen bir insan hakları savunucusu olan 41 yaşındaki Leonel George “Toplumu korkutmak ve direnişi zayıflatmak için bizi kilitlemek istiyorlar” dedi.

Maden şirketi belirli iddialara yanıt vermedi ancak bir e-postada şunları söyledi: “Inversiones Los Pinares, insan ve çevre haklarına saygı duyan ve tüm yasalara, düzenlemelere ve işletim standartlarına uyan ciddi, sorumlu bir şirkettir ayrıca kalkınma, ekonomik dürtü, topluluklar için sosyal çalışmalarda yardım ve tüm süreçlerimiz çevreye duyarlıdır. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir