Bilim

Houston sel, resifleri kıyıdan 100 mil uzakta kirletti

Rice Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, Houston’ın 2016 Vergi Günü selinden ve 2017’deki Harvey Kasırgasından kaynaklanan yüzey akışı, insan atığını Flower Garden Banks Ulusal Deniz Koruma Alanı’ndaki 100 mil açıktaki mercan resiflerine taşıdı.İlan


Frontiers in Marine Science’daki çalışmanın ortak yazarı olan deniz biyoloğu Adrienne Correa, “Oldukça şok olduk” dedi . “Her zaman Çiçek Bahçesi Bankalarının güvenli olduğunu düşündüğümüz bir şey, karasal akış ve besin kirliliğiydi. Bu aşırı olaylarda, endişelenmemiz gereken şeyin sadece tuz bataklığı veya deniz çayırı olmadığını anlamak şaşırtıcı. etkilenmek de. “

Çiçek Bahçesi Bankaları, Teksas ve Louisiana kıyılarından yaklaşık 100 mil uzakta, kıta sahanlığının kenarına yakın birkaç tuz kubbesinin üzerine oturuyor. Deniz tabanından birkaç yüz metre yükselen kubbelerin tepesinde mercanlar, algler, süngerler ve balıklar var. Her banka veya kubbe tepeli ekosistem, kilometrelerce açık okyanusla ayrılır. Yakın zamanda genişletilen Çiçek Bahçesi Bankaları Ulusal Deniz Koruma Alanı 17 bankayı koruyor.

Correa ve meslektaşları, 2016, 2017 ve 2018 yıllarında sığınaktaki süngerlerden numune aldılar. 2016 ve 2017’deki aşırı fırtına selinden sonra toplanan numunelerin E. coli ve diğer insan dışkı bakterileri içerdiğini gösterdi. Ayrıca, 2017’de süngerlerdeki E. coli’nin Harvey sel sularından geldiğini göstermek için Rice çevre mühendisi ve ortak yazar Lauren Stadler’in katkıda bulunduğu bir E. coli genetik belirteç kataloğu kullandılar.

Araştırmayı Correa’nın laboratuarında Rice Academy Doktora Sonrası Araştırmacı olarak yürüten baş yazar Amanda Shore, birçok araştırmanın, kıyıya yakın resiflerin, kara üzerindeki yağışlarla okyanusa yıkanan kirleticilerden zarar görebileceğini gösterdiğini söyledi. Ancak deniz biyologları genellikle kıyıdan uzaktaki ekosistemlerin bu tür tehlikelere karşı güvenli olduğunu varsayarlar.

New York’taki Farmingdale Eyalet Koleji’nde biyoloji profesörü yardımcı doçenti olan Shore, “Bu, belki de şiddetli olaylardan korunmadıklarını gösteriyor,” dedi. “Ve bu olayların sıklığı ve yoğunluğu iklim değişikliğiyle birlikte artıyor.”

Correa, “Bu da bunun diğer parçası. Aslında 2015’te Anma Günü seliyle birlikte büyük bir sel olayı yaşandı. Bu olaydan sonra tuzlulukta düşüşler açık denizdeki yüzey şamandıralarında tespit edildi, ancak kimse Çiçek Bahçesi Bankalarına bakmadı veya örnek almadı. . 160 kilometre ötede böyle bir şey göreceğinizi kimse düşünmemişti. “İlan


Nisan 2016’da Houston bölgesinde şiddetli bir fırtına 24 saatten daha kısa bir süre içinde bazı yerlerde 17 inçten fazla yağmur yağdığında yaygın sel meydana geldi. Selden üç ay sonra eğlence dalgıçları, East Flower Garden Bank’ta bulanık sular ve ölü ve ölmekte olan organizmalar bildirdi. Boston Üniversitesi’nden ortak yazar Sarah Davies de dahil olmak üzere deniz biyologları, araştırmak için iki hafta sonra geldi.

Shore ve ortak yazarlar, Rice lisansüstü öğrencisi Carsten Grupstra ve Rice lisans öğrencisi Jordan Sims, süngerlerden toplanan dokular da dahil olmak üzere keşif gezisinden örnekleri analiz ettiler. Shore, adı geçen süngerler su kalitesinin göstergeleridir çünkü “temelde deniz suyunu yiyecek olarak kullanmak üzere organik materyali yakalamak için filtrelerler.”

Daha önceki çalışmaların, süngerlerin normalde bu hayvanların içinde ve üzerinde yaşayan bir bakteri popülasyonu olan bir mikrobiyoma sahip olduğunu gösterdiğini söyledi. Bu çalışmada Shore, mikrobiyomları iki tür üzerinde tanımladı: dev fıçı süngerleri veya Xestospongia muta ve turuncu fil kulak süngerleri veya Agelas klatrodları. Flower Garden Banks’te türün mikrobiyomları ilk kez denendi ve Correa, sel yıllarında ne olduğunu anlamanın bu kadar uzun sürmesinin nedenlerinden biri olduğunu söyledi.

Correa, “2016 yılında, ölüm belirtileri gösteren bir konumdaki sünger bakterileri ile ölüm belirtileri göstermeyen bir konumdaki sünger bakterileri arasında farklılıklar gördük, ancak farklılıkların nedenini bulamadık çünkü temelimiz yoktu. Temel verileri – normal yıl – gelecek yıl 2017’de alabileceğimizi düşündük. Ama sonra başka bir felaket oldu. 2018’e kadar selin olmadığı bir yılda normal bir örnek alamadık. . “

Shore, Correa’nın laboratuvarına 2018’de katıldı, o yıl örneklerin toplanmasına yardımcı oldu ve her yıl mikrobiyomları analiz etti.İlan


Correa, “Topluluk kompozisyonunda büyük bir değişiklik oldu, takım oyuncularının 2016’da en çok etkilenen süngerlerinde bir değişiklik oldu. Sonra, 2017’de Harvey’nin ardından da bir değişiklik oldu, ancak orada daha az su vardı bir yıl oldu ve daha az stresli olduğunu düşünüyoruz. Önceki yıl olduğu gibi ölü ve ölmekte olan organizmaları görmedik. “

ABD tarihindeki en yoğun yağış olayı olan Harvey, Ağustos 2017’nin sonlarında güneydoğu Teksas’ta tahmini 13 trilyon galon yağmur düşürdü. Araştırmacılar, Harvey’in Çiçek Bahçesi Bankaları için 2016 selinden çok daha büyük bir potansiyel tehdit oluşturduğunu söyledi. Peki resifler 2017’de neden daha iyi oldu?

Shore, “Çünkü okyanus akıntıları konusunda şanslıyız,” dedi. “Galveston Körfezi’nden doğruca Çiçek Bahçesi Bankaları’na gitmek yerine, su biraz dönüp Teksas sahilinden aşağıya indi.”

Harvey’in ikinci akışı hala bankaları yana doğru kaydırdı. Resiflerdeki araştırma şamandıraları, 28 Eylül’de bir günden daha kısa bir sürede tuzlulukta% 10’luk bir düşüş olduğunu ölçtü ve Correa’nın ekibi, Ekim ayında bankalardan toplanan dışkı kirliliğinin Houston’daki Harvey sel sularından kaynaklandığına dair genetik kanıtlar buldu.

Correa, 2016’daki hikayenin daha karmaşık olduğunu söyledi.

“Çiçek Bahçesi Bankalarının derinliklerinden en üst kısmına besinleri ve daha soğuk suları getiren yükselen bir olay oldu” dedi. “Tatlı su tuzlu sudan daha az yoğun ve sel sularının yüzeye geldiğini ve tuzlu suyun üzerinde bir mercek gibi orada oturduğunu ve oksijenin yukarıdan karışmasını engellediğini düşünüyoruz. Bu yüzey olayının ve alttan gelen besinler, o kadar çok oksijeni aşağı çeken bir bakteri patlamasına katkıda bulundu ki, şeyler boğuluyordu. “

Asıl soru, aşırı fırtınalardan kaynaklanan kirliliğin Çiçek Bahçesi Bankaları için uzun vadeli bir tehdit oluşturup oluşturmadığıdır. Correa, cevabın, resifteki tek tek sünger ve mercanların sağlık ve mikrobiyomlarını takip eden bir araştırma yatırımından gelebileceğini söyledi. Rice’daki grubu ve işbirlikçilerinin resifler hakkında ellerinden geldiğince bilgi edinmeye kararlı olduklarını ve onları koruma ve koruma çabalarını desteklemeye kararlı olduklarını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir