Haber

Hudson-Raritan Haliç ve kıyı okyanusunda mikroplastik boyutlar ortaya çıktı

Rutgers araştırması, yağmur suyunun plastik kirliliğinin önemli bir kaynağı olabileceğini gösteriyor

Rutgers bilim adamları, Hudson Nehri ve Raritan Nehri de dahil olmak üzere çok sayıda tatlı su kaynağı ile yüksek oranda kentleşmiş bir nehir ağzı ve kıyı sisteminden mikroplastiklerin boyutlarını ilk kez belirlediler.

New Jersey ve New York’taki Hudson-Raritan Haliçindeki küçük plastik parçaları üzerinde yaptıkları çalışma, yağmur suyunun okyanusları, koyları, nehirleri ve diğer suları rahatsız eden ve sudaki ve diğer yaşamı tehdit eden plastik kirliliğinin önemli bir kaynağı olabileceğini gösteriyor.

Nicole Fahrenfeld Diyorki

Okulu İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü’nde doçent olan kıdemli yazar Nicole Fahrenfeld, “Mikroplastiklerin su yollarına girmesi için yeterince çalışılmamış bir yol olan yağmur suyu, atık su arıtma tesislerinden gelen atık sulara kıyasla benzer veya daha yüksek plastik konsantrasyonlarına sahipti” dedi. Rutgers Üniversitesi-New Brunswick’te Mühendislik. “Mikroplastiklerin ekosistemler üzerindeki tam etkisinin anlaşılmasını artırmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.”

1900’lerin başında General Bakelite, New Jersey, Perth Amboy’da Dünya’daki ilk sentetik plastik olan Bakelite’i üretmeye başladı. Günümüzde plastikler dünya çapında sayısız üründe kullanılmaktadır ve denizde ve diğer ortamlarda yaygın olup, vahşi yaşam ve su yaşamı için risk oluşturmaktadır.

Olası mikroplastik kaynakları – genellikle daha büyük plastik parçalarının parçaları – belediye, sanayi ve yağmur suyu deşarjlarını içerir.

Rutgers ekibi, Temmuz 2018’de nispeten kurak bir dönemde ve Nisan 2019’da yoğun bir yağıştan sonra su örnekleri topladı. Ayrıca, arıtma tesislerine, atık su deşarjlarına ve yağmur suyuna giren atık su örneklerini de topladılar.

Chemosphere dergisinde yer alan araştırmaya göre, bir inç’in iki yüzde biri ile bir inç uzunluğunun onda biri arasında değişen en yüksek mikroplastik seviyeleri, yaz aylarında Raritan Nehri’nin ağzındaki düşük akış koşullarında gözlemlendi . Fahrenfeld’e göre, New Jersey açıklarındaki Raritan Körfezi ve Atlantik Okyanusu’ndan toplanan daha küçük mikroplastik konsantrasyonları muhtemelen Hudson Nehri’nden geldi.

“Küçük mikroplastikler muhtemelen türbülanslı Hudson Nehri’nde daha fazla zaman geçirdiler ve bu da plastiklerin yaşlanmasına ve parçalanmasına yol açtı” dedi.

Yüksek yoğunluklu polietilen şişelerde, çöp poşetlerinde ve diğer eşyalarda yaygın olarak kullanılan polietilen, Raritan Nehri ve Hudson-Raritan Haliçinde en yaygın gözlenen polimer veya plastikti.

2017 Rutgers liderliğindeki bir çalışma, Raritan ve Passaic nehirlerinde yüksek seviyelerde mikroplastik buldu. Bilim adamları daha sonra iki nehirdeki mikroplastik parçacıklarla ilişkili olduğu anlaşılan 300’den fazla organik kimyasal bileşik belirlediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir