Bilim, Haber

İç mekanlarda COVID-19’un havadan yayılmasına karşı savaşmak için ‘paradigma değişimi’ çağrısı

QUT hava kalitesi uzmanı Seçkin Profesör Lidia Morawska, COVID-19 gibi hava kaynaklı patojenlerle mücadelede uluslararası bir “paradigma değişimi” çağrısına liderlik ediyor ve iç mekan havalandırma sistemlerinin iyileştirilmesiyle enfeksiyonların önlenebileceğine dair evrensel bir tanıma talep ediyor.

Profesör Morawska, 14 ülkeden yaklaşık 40 araştırmacıdan oluşan bir gruba, şehirlerin temiz su tedarikleri ve merkezi kanalizasyon sistemleri düzenlemeye başladıkları 1800’lerdeki dönüşüme eşit ölçekte havalandırma gereksinimleri standartlarında bir değişiklik için Science’da yayınlanan bir çağrıya liderlik etti .

Uluslararası hava kalitesi araştırmacıları grubu, Dünya Sağlık Örgütü’nden iç mekan hava kalitesi kılavuzlarını havadaki patojenleri içerecek şekilde genişletmesi ve solunum yolu enfeksiyonlarının havadan bulaşma tehlikelerini kontrol etme ihtiyacını tanıması çağrısında bulundu.

QUT Uluslararası Hava Kalitesi ve Sağlık Laboratuvarı direktörü Profesör Morawska, COVID-19’un küresel olarak aylık zararının ihtiyatlı bir şekilde 1 trilyon dolar olarak tahmin edildiği göz önüne alındığında, kontrol maliyetini karşılayamayacağımız algısında bir değişiklik olması gerektiğini söyledi. ve sadece ABD’de influenzanın maliyeti yıllık 11,2 milyar doları aştı.

Profesör Morawska, “Tıpkı musluklarımızdan çıkan su için beklediğimiz gibi, binalarımızdaki havanın, önemli ölçüde azaltılmış patojen sayısıyla temiz olmasını ve bina sakinlerinin sağlığına katkıda bulunmasını sağlamak için temelleri kurmamız gerekiyor.” Dedi.

“Zorunlu bina havalandırma standartlarının daha yüksek hava akışı, filtreleme ve dezenfeksiyon oranlarını ve halkın çevrelerindeki havanın kalitesini gözlemlemesine izin veren monitörleri içermesi gerekiyor.

“İç mekanda virüssüz hava almalıyız.”

Profesör Morawska, havadan bulaşan virüslerle mücadele çabalarının çok zayıf olduğunu, çünkü havadaki enfeksiyonların izini sürmenin gıda veya su kaynaklı salgınlardan daha zor olduğunu söyledi.

“Hava yoluyla bulaşmanın enfeksiyonları yaydığına dair güçlü kanıtlar sağladık, bu nedenle patojenleri kontrol eden uluslararası havalandırma standartları olmalı” dedi.

“Uzmanlaşmış sağlık hizmetleri ve araştırma tesisleri dışındaki çoğu minimum havalandırma standardı yalnızca koku, CO2 seviyeleri, sıcaklık ve nemi kontrol eder.

“Daha yüksek hava akış oranlarına sahip olan ve temiz, dezenfekte edilmiş havayı yolcuların solunum bölgesine ulaşacak şekilde dağıtan havalandırma sistemleri talep kontrollü olmalı ve bu nedenle esnek olmalıdır.”

Profesör Morawska, farklı oda kullanımlarına ve spor salonunda egzersiz yapmaktan sinemada oturmak gibi farklı aktivitelere ve nefes alma oranlarına uyum sağlamak için havalandırma sistemlerinin talep kontrollü olması gerektiğini söyledi.

Profesör Morawska, “Onlarca yıldır mimarların ve inşaat mühendislerinin odak noktası termal konfor, koku kontrolü, algılanan hava kalitesi, ilk yatırım maliyeti, enerji kullanımı ve diğer performans sorunları iken enfeksiyon kontrolü ihmal edildi” dedi.

“Binalar, küresel olarak enerjinin üçte birinden fazlasını tüketiyor ve bunun çoğu, iç mekana getirildiği için dış havayı ısıtmak / soğutmak için harcanıyor.

“Bina tasarımları sağlık ve konfor açısından iç ortam kalitesini optimize ederken, bunu yerel iklim ve dış hava kirliliği bağlamında enerji açısından verimli bir şekilde yapmalıdır.”

“İç mekan hava kalitesinin durumunu gösteren geniş monitör kullanımı da zorunlu hale getirilmelidir, çünkü genel halk şu anda işgal ettikleri ve başkalarıyla paylaştıkları kapalı alanların durumunu bilmenin bir yolu yok.

“Görünür ekranlar bina operatörlerini hava kalitesinden sorumlu tutacak. Halk bilinçli olmalı ve güvenli ortamlar talep etmelidir.

“Bunların hiçbiri, her kapalı alanın bir biyogüvenlik tesisi haline gelmesi gerektiği anlamına gelmez, ancak bir binanın, amacına ve orada yürütülen faaliyetlere göre tasarlanması ve işletilmesi gerektiği, böylece hava yoluyla bulaşma riskinin kabul edilebilir bir seviyenin altında kalması gerektiği anlamına gelir.”

Profesör Morawska, ayrıntılı ekonomik analiz henüz yapılmamış olsa da, tahminlerin, bina sistemlerinde gerekli yatırımların tipik bir binanın inşaat maliyetinin yüzde birinden daha az olabileceğini öne sürdüğünü söyledi.

“Enfeksiyonların maliyeti farklı ceplerden gelir – inşaat ve işletme maliyetleri, sağlık hizmetleri maliyetleri – ancak nihayetinde toplum tüm maliyetleri karşılar, bu nedenle yeni havalandırma standartlarını zorunlu kılmak için çapraz sistem bütçelerinin yeniden tahsisi de kolaylaştırılmalıdır.” Morawska dedi.

“Faydaları bulaşıcı hastalık bulaşmasının ötesinde. İyileştirilmiş iç mekan hava kalitesi, işyerinde devamsızlığı, ‘hasta bina sendromunu’ ve alerjik reaksiyonları azaltabilir.

“Verimlilik kayıplarındaki azalma tek başına herhangi bir havalandırma değişikliğinin maliyetini karşılayabilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir