Genel Kategori, Sağlık

İçebileceğiniz 9 Tür Su

Her zaman daha fazla su içmeniz gerektiğini duyarsınız. Ne kadar içileceği kişiye bağlıdır, ancak genel olarak konuşursak, iyi su tüketmek bir dizi sağlık yararı sunar . Bu, daha yüksek enerji seviyelerini ve daha iyi beyin fonksiyonunu içerir, sadece birkaç isim.

Ancak suyun tamamı eşit yaratılmamaktadır, bazıları daha ucuzdur veya diğerlerinden daha fazla besin sağlar.

İşte farklı su türleri ve bunlar hakkında bilmeniz gerekenler.

Musluk suyu

Bir umumi tuvaleti temizleyen sudan mutfak lavabonuzdan gelen veya bulaşık makinenizde cam eşyalarınızı temizleyen suya kadar her yerde borulu bir su kaynağı, musluk suyu bulunur.

Artıları

Pek çok insan, çeşme suyu içme fikrine tat veya güvenlik endişeleri yüzünden burun kıvırır.Ancak eğer güvenliğinden eminseniz tüketmek oldukça avantajlı olacaktır.

Dahası, musluk suyu yalnızca sizin için iyi değil, çeşitli şişelenmiş su türleri satın almaktan daha ucuzdur.

Eksileri

Endüstriyel atıklar suyunuzda bulunabilir ve bu sağlığınız için zararlı olabilir. 

Kamusal su kaynakları ayrıca pestisit kalıntısı , alüminyum ve diğer istenmeyen maddeleri içerebilir . Bununla birlikte, su kaynağınızda gerçekleştirilen işlemlerin yeterli olmadığından endişeleniyorsanız, daha fazla temizlik için her zaman bir su arıtma sistemi satın alabilirsiniz.

Maden suyu

Bir maden kaynağından çekilen maden suyu, adından da anlaşılacağı gibi, kükürt, magnezyum ve kalsiyum gibi minerallerle doludur – sizin için iyi olan her şey.

Artıları

Maden suyu gerçekten bazı sağlık yararları var. En iyi örnek olarak maden suyu, vücudunuzun kendi başına oluşturamayacağı mineraller sağlıyor. Aynı zamanda sindirime yardımcı olabilir.

Eksileri

Maden suyunun ana dezavantajlarından biri, özellikle musluk suyuyla karşılaştırıldığında maliyettir. Bu tür sudan elde edilen minerallerin çoğu sağlıklı ve çeşitli bir diyetle de elde edilebilir.

Kaynak veya buzul suyu

Kaynak veya buzul suları, suyun aktığı kaynaktan – kaynaktan ya da buzuldan – şişelenmiş olduğu iddia edilen şişelenmiş su türleridir.

Artıları

Teorik olarak, kaynak suları veya buzul suları nispeten temiz ve toksin içermemelidir. Ayrıca maden suyunda bulunan aynı yararlı minerallerin çoğunu içerirler.

Ayrıca mağazalarda oldukça kolay bulunma eğilimindedir. Ülkemizde de bulunan büyük markalar , hem büyük hem de küçük şişelerde, kolayca erişilebilir olmasını sağlar.

Eksileri

Ne kadar içtiğinize bağlı olarak, kaynak suyu, özellikle musluk suyuna kıyasla daha pahalı olabilir. Ayrıca, kaynak sularının bir kısmı ham, filtrelenmemiş ve test edilmemiş sudur ve içerdiklerine bağlı olarak potansiyel sağlık riskleri oluşturabilir .

Soda

Bazen soda olarak da anılan köpüklü su, basınç altındayken karbondioksit gazı ile aşılanır.

Artıları

Köpüklü su, düz suya farklı bir ağız hissi sunar; bu, şekersiz veya yapay tatlandırıcılar içermeyen gazlı bir şey istiyorsanız, hoş bir değişiklik olabilir.

Bununla birlikte, bir veya iki tip tatlandırıcı içeren aromalı köpüklü sular mevcuttur. Sağlığa faydalı minerallerin ek faydası işten bile değil.

Eksileri

Sodada bulunan bazı mineraller olsa da, sağlığınıza anlamlı bir şekilde gerçekten faydalı olacak kadar yeterli değildir. Ek olarak, hem musluk hem de belirli şişelenmiş su türlerine kıyasla pahalı olabilir.

Damıtılımış su

Bu tür su kaynatılır ve buhar toplanır ve tekrar sıvı haline getirilir.

Artıları

Damıtılmış su, musluk suyunun kirli olduğu veya muhtemelen olabileceği bir yerde yaşıyorsanız veya bir yeri ziyaret ediyorsanız harika bir seçenektir.

Eksileri

Bulunmadığından damıtılmış su içinde hiçbir vitamin ve mineraller , hiçbir sağlık faydaları vardır. Aslında, mineralize olmayan su mineralleri mümkün olduğu yerden – bu durumda vücudunuzdan veya özellikle dişlerinizden – çekme eğiliminde olduğundan, zararlı olma potansiyeline sahiptir.

Arıtılmış su

Arıtılmış su genellikle bakteri, mantar ve parazitler gibi zararlı maddeleri uzaklaştırmak için arıtılmış musluk veya yeraltı suyudur .

Bu, içmenin neredeyse güvenli olduğu anlamına gelir.

Artıları

Damıtılmış su gibi, arıtılmış su, hemen su kaynağınız kirlenmişse harika bir seçenektir. Bununla birlikte, birçok ülke musluk suyunu arındırır, bu nedenle mutfak lavabonuzdan bir bardağı her doldurduğunuzda temelde saf su içiyorsunuz.

Eksileri

Potansiyel olarak zararlı tüm maddeler arıtılmış sudan çıkarıldığı için, florür gibi musluk suyu kaynaklarına eklenen ve diş çürümesini azaltmaya yardımcı olan potansiyel olarak faydalı olanların bazılarını da kaçırırsınız.

Ek olarak, arıtılmış su satın almak ve hatta evde bir filtreleme sistemi kurmak oldukça maliyetli olabilir.

Aromalı veya demlenmiş su

Aromalı su, şeker veya yapay tatlandırıcılar ile tatlandırılmış ve doğal veya yapay tatlandırıcılar içeren sudur.

Artıları

Aromalı su, sade suya lezzetli bir alternatif sunarak daha büyük miktarlarda içmeyi kolaylaştırır.

Ayrıca, pek çok çeşni mevcut olduğu için su alımınıza çeşitlilik katabilir. Meyve ve sebzeleri musluk suyuna veya şişelenmiş suya demleyerek doğal olarak lezzet eklenebilir veya çoğu mağazadan yapay aromalı sular satın alabilirsiniz.

Eksileri

Genellikle aromalı sular ilave şeker veya yapay tatlandırıcılar içerir. Şekerli çeşitler kilo alımına neden olabilir ve şeker hastaları üzerinde olumsuz etki yaratabilir . Dahası, bazı insanlar yapay tatlandırıcılara olumsuz tepki verebilir.

Alkali su

Alkali su, normal musluk suyundan daha yüksek bir pH seviyesine sahiptir ve alkali mineraller ve negatif oksidasyon indirgeme potansiyeli (ORP) içerir .

Artıları

Bu tür suyun daha yüksek bir pH seviyesine sahip olması, bazı insanların vücuttaki asidi nötralize etmeye, yaşlanma sürecini yavaşlatmaya ve hatta kanseri önlemeye yardımcı olabileceğine inanmalarına neden oldu. Ancak bu çürütülmüş bir tez.

Eksileri

Alkali su içmek genellikle güvenlidir, ancak mide asiditesini azaltarak zararlı bakterileri öldürme kabiliyetini azaltabilir.

Aşırı derecede, mide bulantısı ve kusma gibi semptomlara neden olabilecek metabolik alkaloza da yol açabilir .

Kuyu suyu

Su, arıtılmamasına ve beraberinde bir dizi risk taşımasına rağmen, doğrudan zeminden gelir.

Artıları

Kuyuların bol olduğu bir bölgede yaşıyorsanız veya hatta kendi arka bahçenizde bir tane varsa, tatlı su gibi görünen bir şeye kolay erişim çekici olabilir.

Ham, arıtılmamış suyun birçok savunucusu olsa da , faydalar, potansiyel risklerden ağır basmayabilir.

Bununla birlikte, kuyu suyunuzun içmeye uygun olmasını sağlamak için atabileceğiniz adımlar vardır . Örneğin, kuyu suyunuzu bakteri, nitrat ve pH seviyeleri için yıllık olarak test etmek. Ayrıca bir filtreleme sistemi kurmak da mümkündür.

Eksileri

Su arıtılmadığı için, özellikle giardia gibi bakteriyel ve parazitik enfeksiyonlardan olmak üzere büyük bir kirlenme olasılığı vardır.

Eskiden kuyu suyu norm iken, şehir su kaynaklarının ve bunları çevreleyen düzenlemelerin yerine getirilmesinin bir nedeni vardır – kuyu suyunu kendiniz test etmedikçe veya arıtmadıkça ne elde ettiğinizi bilemezsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir