Genel Kategori

İçinizdeki Su: Su ve İnsan Vücudu

Su, tüm canlılar için çok önemlidir; bazı organizmalarda vücut ağırlıklarının % 90’a kadarı sudan gelir. Yetişkin insan vücudunun % 60 kadarı sudur.

H.H. Mitchell, Journal of Biological Chemistry 158‘e göre, beyin ve kalp% 73 sudan oluşur ve akciğerler yaklaşık % 83 sudan oluşur. Deri % 64 su içerir, kaslar ve böbrekler % 79 ve hatta kemikler % 31.

İnsanlar hayatta kalmak için her gün belirli bir miktar su tüketmek zorundadır. Elbette bu yaşa, cinsiyete ve ayrıca birinin nerede yaşadığına göre değişir. Genel olarak, yetişkin bir erkeğin günde yaklaşık 3 litreye (3.2 kuart) ihtiyacı varken, yetişkin bir kadının günde yaklaşık 2.2 litreye (2.3 kuart) ihtiyacı vardır. Bu suyun bir kısmı yediğimiz yiyeceklerde bulunduğu için, bir kişinin ihtiyaç duyduğu suyun tamamı içme sıvılarından gelmek zorunda değildir.

Su, hepimizi devam ettirmek için bir dizi temel işleve hizmet eder:

 • Her hücrenin yaşamı için hayati bir besin, önce yapı malzemesi görevi görür,
 • İç vücut ısımızı terleyerek ve solunum yoluyla düzenler,
 • Vücudumuzun besin olarak kullandığı karbonhidratlar ve proteinler metabolize edilir ve kan dolaşımındaki su ile taşınır,
 • Esas olarak idrara çıkma yoluyla atıkların temizlenmesine yardımcı olur,
 • Beyin, omurilik ve fetüs için amortisör görevi görür,
 • Tükürük oluşturur.
 • Eklemleri yağlar.

Allegheny Üniversitesi Pediatri Nörobiliminden Dr. Jeffrey Utz‘a göre, farklı insanların vücutlarının farklı yüzdeleri sudan oluşuyor. Yaklaşık % 78 ile en çok bebeklere sahiptir. Bir yaşına kadar bu miktar yaklaşık % 65’e düşer. Yetişkin erkeklerde vücutlarının yaklaşık % 60’ı sudur. Ancak yağ dokusunda yağsız doku kadar su bulunmaz. Yetişkin kadınlarda, yağ vücutta erkeklerden daha fazlasını oluşturur, bu nedenle vücutlarının yaklaşık% 55’i sudan oluşur.

Böylece:

 • Bebekler ve çocuklar yetişkinlerden daha fazla suya sahiptir (yüzde olarak).
 • Kadınlar erkeklerden daha az suya sahiptir (yüzde olarak).
 • Daha fazla yağlı dokuya sahip kişiler, daha az yağlı insanlara göre daha az suya sahiptir (yüzde olarak).
 • Suyun benzersiz nitelikleri ve özellikleri onu bu kadar önemli ve yaşam için temel kılan şeydir. Vücudumuzdaki hücreler su dolu. Suyun bu kadar çok maddeyi çözme konusundaki mükemmel yeteneği, hücrelerimizin biyolojik süreçlerde değerli besinleri, mineralleri ve kimyasalları kullanmasına izin verir.

Suyun “yapışkanlığı” (yüzey geriliminden kaynaklanan) vücudumuzun bu malzemeleri kendi kendimize taşıma kabiliyetinde rol oynar. Vücudumuzun besin olarak kullandığı karbonhidratlar ve proteinler metabolize edilir ve kan dolaşımındaki su ile taşınır. Daha az önemli olan, suyun atık maddeyi vücudumuzdan taşıma kabiliyetidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir