Bilim

İçme Suyu ve Renk Parametresi

İçinde biraz demir içeren su içtiyseniz, ağzınızda kalan metalik tadı bilirsiniz. İçme suyunda çözünmüş kimyasallar istenenden daha az olabilir. İçme suyundaki renk, çözünmüş ve asılı maddelerden kaynaklanabilir ve sudaki kahverengi gölge genellikle su borularındaki pastan kaynaklanır. Su, genellikle su tedarik sistemleriyle giderilen kirletici maddeler içerebilirse de, artı tarafı, içtiğiniz suyun muhtemelen insan sağlığı için yararlı olan bir dizi çözünmüş mineral içermesidir. Çoğu insan çözünmüş mineralli suyu tercih etse de yine de berrak olmasını istiyor.

Hiç musluğunuzdan bir bardak su aldınız mı ? Eğer aldıysanız su süt beyazı su mu yoksa puslu mu? Bu neredeyse her zaman sudaki havadan kaynaklanır. Sudaki beyaz rengin havadan kaynaklanıp kaynaklanmadığını görmek için berrak bir bardağı suyla doldurun ve tezgaha koyun. Bir bardak suyu bir dakika boyunca gözlemleyin. Beyaz renk havadan kaynaklanıyorsa, su önce camın dibinden temizlenmeye başlayacak ve ardından kademeli olarak tamamen yukarı doğru temizlenecektir. Bu doğal bir olaydır ve musluk açıldığında açığa çıkan suda çözünmüş havadan kaynaklanır. Musluğu açıp bardağınızı suyla doldurarak basıncı tahliye ettiğinizde artık hava sudan serbest bırakılarak birkaç dakikalığına süt gibi bir görünüm verir.

Saf su ve renk

Saf su gerçekten berrak mı? İlk olarak, doğal bir ortamda gerçekten saf su bulamazsınız. Her gün gördüğünüz su, çözünmüş mineraller ve genellikle askıda kalan maddeler içerir. Ancak, pratik amaçlar için, musluğunuzdan bir bardak doldurursanız, su size renksiz görünecektir. Su aslında renksiz değildir; saf su bile renksiz değildir, ancak hafif mavi bir tonu vardır, en iyi uzun bir su sütunundan bakıldığında görülür. Sudaki mavilik, gökyüzünün mavi olmasından sorumlu olan ışığın saçılmasından kaynaklanmaz. Daha ziyade, su maviliği, görünür ışık spektrumunun kırmızı ucunu emen su moleküllerinden gelir. Daha da ayrıntılı olmak gerekirse, ışığın sudaki absorpsiyonu, atomların farklı dalga boylarındaki ışığı titreştirme ve absorbe etme şekline bağlıdır.

Ortamdaki renk ve su

Çevrenizde gördüğünüz sudaki renk iki şekilde verilebilir: çözünmüş ve askıda kalmış bileşenler. Çözünmüş maddelere bir örnek, yapraklardan, köklerden ve bitki kalıntılarından gelen organik maddenin neden olduğu tanindir. Başka bir örnek, büyükannenizin öğleden sonra içtiği bir fincan sıcak çay olabilir. Aşağıdaki resimde, renk muhtemelen bitki materyali suda esasen çözünen küçük parçacıklara yavaşça parçalandığında oluşan doğal olarak çözünmüş organik asitlere bağlanabilir. Resimdeki o tanen suyunu filtrelerseniz renk muhtemelen kalır.

Çevrenizdeki suda gördüğünüz rengin çoğu, askıda tortu (ince kil parçacıkları) içeren yüksek bulanık suyun ana gövdedeki daha temiz, ancak yine de renkli suya katkıda bulunan askıya alınmış malzemesinden (yukarıda sağda gösterilmiştir) gelir. Algler ve asılı tortu partikülleri, doğal suların renklenmesine neden olan çok yaygın partikül maddelerdir. Asılı madde, çok kirli görünen sudan bile filtrelenebilir. Su bir bardağa konur ve birkaç gün oturmaya bırakılırsa, malzemenin çoğu dibe çökecek (bu yöntem kanalizasyon arıtma tesislerinde kullanılmaktadır) ve su daha berrak ve daha az renk alacaktır. Dolayısıyla, bir endüstri endüstriyel bir işlem için biraz renksiz suya ihtiyaç duyarsa, muhtemelen tanen renkli su yerine tortu yüklü suyu tercih ederdi.

Su kütlelerinde asılı malzeme, doğal nedenlerin ve / veya insan faaliyetlerinin bir sonucu olabilir. Düşük çözünmüş madde birikimine sahip şeffaf su mavi görünür. Humus, turba veya çürüyen bitki maddeleri gibi çözünmüş organik maddeler sarı veya kahverengi bir renk oluşturabilir. Bazı algler veya dinoflagellatlar kırmızımsı veya koyu sarı sular üretir. Fitoplankton ve diğer algler açısından zengin su genellikle yeşil görünür. Toprak akışı çeşitli sarı, kırmızı, kahverengi ve gri renkler üretir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir