Genel Kategori

İdeal Şekilde Arıtılmış Suyun Nitelikleri

Doğada bulunan sularda hastalık yapabilecek türden organizmalar, kimyasal maddeler, çamur, toz, vb. maddeler bulunma ihtimali yüksektir. Bu nedenle iyi bir şekilde arıtılmış suyun içinde bulunabilecek zararlı maddeler uzaklaştırıldığı için su sağlıklı bir şekilde içilebilecek hale gelir.

İçme suyu olarak kullanılan ideal şekilde arıtılmış suyun nitelikleri sağlık açısından önemlidir.

Peki güvenerek içebileceğimiz arıtılmış su nasıl olmalıdır?

Öncelikli olarak suyun rengi, kokusu, tadı, sıcaklığı, pH derecesi önemlidir. Bu faktörlerden herhangi bir tanesi uygun olmazsa ideal su olmaz.

İçme Sularının Özellikleri

İdeal şekilde arıtılmış suyun nitelikleri konusunda suyun rengi, kokusu, tadı, pH derecesi gibi özellikleri incelenebilir. İçilebilir sağlıklı su berrak olmalıdır. Suda kesinlikle herhangi bir tortu, bulanıklık bulunmamalıdır. Suda kötü koku olması içinde mikroorganizmalar barındırabileceği ya da çeşitli atıkların karışmış olabileceği ihtimallerini getirir bu nedenle içme suyunun kokusuz olmasına dikkat edilmelidir.

Suyun kendine özgü bir tadı olmalı, kötü tat veren kimyasalların uzaklaştırılmış olması gereklidir. Ayrıca arıtılmış suda bütün bu olumlu özelliklerin hepsi bulunurken ayrıca çok az miktarda magnezyum, kalsiyum iyonları içerdiği için yumuşaktır. Bunun yanında yüksek miktarda oksijen içerir ve sürekli yenilendiği için tazedir. Damacana taşıma zahmetinden kurtarır ve aynı zamanda ekonomiktir.

Arıtılmış Sağlıklı Suyun Faydaları

Suyun kaliteli ve sağlıklı olması vücut sağlığı açısından çok önemlidir. İdeal şekilde arıtılmış suyun nitelikleri arasında mineral tuzların içeriğinde az miktarda bulunması da vardır. Böylece de vücutta ödem oluşması engellenmiş olur. Düşük potasyum ve sodyum içermesi özelliği yüksek tansiyon hastaları için önemlidir. Zararlı mineral tuzların arındırılmış olmasından kaynaklı kan dolaşımını artırır. Arıtılmış suyun pH derecesi sağlık açısından da oldukça uygun hafif alkali özellikte olup 7.5- 8.5 arasında değişmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir