Bilim

İklim Değişikliği Avrupa Ormanlarını Tehdit Ediyor

Son yıllarda, Avrupa ormanları aşırı iklim koşullarından ve bunların etkilerinden büyük ölçüde zarar gördü. Avrupa ormanlarının yarısından fazlası, rüzgar atma, orman yangını, böcek saldırıları veya bunların bir kombinasyonu nedeniyle potansiyel olarak risk altındadır. Bu, Almanya, Jena’daki Max Planck Biyojeokimya Enstitüsü’nden Henrik Hartmann’ın katılımıyla uluslararası bir bilim adamları ekibinin yaptığı çalışmanın ana sonucudur. Bilim adamları, uydu verilerini ve yapay zekayı kullanarak, 1979 ve 2018 arasındaki dönemde rahatsızlıklara karşı savunmasızlığı incelediler. Devam eden iklim değişikliğinin ışığında, bulguları azaltma ve uyum stratejilerinin yanı sıra Avrupa ormanlarını daha fazla hale getirmek için orman yönetimini geliştirmek için çok önemlidir. gelecek için dayanıklı.

Ormanlar, Avrupa’nın kara kütlesinin üçte birini kaplar, iklimi düzenlemede önemli bir rol oynar ve insanlara geniş bir ekosistem hizmetleri yelpazesi sunar. Bununla birlikte, son yıllarda iklim değişikliği, ormanları rahatsızlıklara karşı giderek daha savunmasız hale getirdi. Orman yapısı ve hakim iklim, ormanların tedirginliklere karşı ne kadar savunmasız olduğunu büyük ölçüde belirlemektedir ve böcek istilalarına karşı savunmasızlık son yıllarda önemli ölçüde artmıştır; özellikle kuzey Avrupa’da. Soğuk bölgelerdeki boreal iğne yapraklı ormanlar ve İber Yarımadası’nın kuru ormanları en hassas ekosistemler arasındadır.

Böcek istilası ormanları giderek daha fazla riske atıyor

Max Planck Biyojeokimya Enstitüsü araştırma grubu lideri Henrik Hartmann, orman tepkilerini ekofizyolojik bir perspektiften gözlemliyor ve özetliyor “Özellikle 2018’den bu yana son yılların deneyimi, böcek zararlılarının oluşturduğu ormanlara yönelik tehdidin özellikle arttığını açıkça göstermiştir. İklim değişikliği devam ediyor. Daha fazla iklim ısınmasının bu eğilimi artırma riski var. “

Sıcak hava dalgaları ve kuraklık gibi aşırı hava koşulları ağaçları zayıflatır ve onları böcek zararlılarına karşı savunmasız hale getirir. Uzman, “Bu bulgu yeni değil ve ormanlar normalde iklim aşırılıklarıyla başa çıkmak için iyi bir şekilde adapte edilmiş durumda. Bu aşırılıkların artık çok sık ve tekrar tekrar meydana gelmesi, istisnayı norm haline getiriyor ve ormanlar bu durumla baş edemiyor,” diye açıklıyor. .

Yaşlı ağaçlar özellikle savunmasızdır

Çalışma ayrıca, büyük ve yaşlı ağaçların iklimsel aşırılıklara karşı özellikle savunmasız olduğunu gösteriyor. Son kuraklık yıllarında, bu aynı zamanda, artan sayıda yaşlı ağacın aniden öldüğü Orta Avrupa kayın ormanlarında da gözlemlendi. “Bunun nedeni, su taşıma sistemlerinin suyu topraktan köklerden yukarı tepeye taşımak için daha fazla stres altında çalışması gerektiğidir. Sonuç olarak, büyük ağaçlar kuraklıktan daha fazla zarar görür ve bu durumda hastalıklara daha duyarlı hale gelir. “

Büyük ve yaşlı ağaçlar da zararlı böcekler için tercih edilen konaklardır. Örneğin, çoğunlukla yetişkin ladin ağaçlarına saldıran Avrupa ladin kabuğu böceği, daha büyük bireylere uçmayı tercih eder. Ek olarak, büyük ağaçlar fırtına olayları sırasında rüzgar saldırıları için daha geniş bir alan sağlar. Henrik Hartmann, “Çalışmanın sonuçları hem ekolojik hem de ekofizyolojik açıdan kesin nitelikte,” diye özetliyor.

Mevcut Avrupa ormanları mutlaka yok olmayacak, ancak birçoğu iklim değişikliğinden kaynaklanan öngörülen rahatsızlıklar nedeniyle ciddi şekilde zarar görebilir ve önemli ekosistem hizmetleri özellikle büyük ve yaşlı ağaçların kaybedilmesi ile bozulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir