Genel Kategori

İklim Değişikliği Çoğu Ülkede Kredi Risklerini Artırıyor

Moody’s Investors Service’in raporuna göre iklim değişikliği ve etkileri kredi risklerini ve borçlanma maliyetlerini artırıyor.

Moody’s Investors Service’e göre, yükselen deniz seviyeleri, fırtınalar ve kuraklıklar ülkelerin ekonomilerine zarar verirken, iklim değişikliği dünyanın geniş kesimlerinde borçlanma maliyetlerini artıracak.

Kredi kuruluşunun uyarısı, küresel ısınmanın etkisiyle boğuşmaya çalışan finans kuruluşlarından gelen bir dizi raporun sonuncusunu oluşturuyor.

Avrupa Merkez Bankası ve ABD Hazinesi, ülkeleri seragazı emisyonlarını azaltma çabalarını artırmaya çağırdı.

Moody’s, ısınan bir gezegendeki koşullara uyum sağlamak için gereken finansman ile düşük maliyetli finansmana sürekli erişim arasında büyük bir boşluk olduğunu görüyor. Bu boşluk, en savunmasız ülkeler sel ve orman yangınları gibi daha sık iklim kaynaklı olaylarla mücadele etmek zorunda kaldıkça genişleyebilir.

Moody’s tarafından incelenen 144 ülkenin dörtte üçü, büyük çoğunluğu güney yarımkürede yükselen pazarlar olmak üzere, iklim değişikliği nedeniyle daha yüksek riskle karşı karşıya. Danimarka, Hong Kong, Hollanda ve Singapur en çok risk altındaki gelişmiş ekonomiler olarak belirlendi. Kamboçya, Filipinler ve Tayland ise sel riskine en çok maruz kalan ülkelerden bazıları.

Rapora göre, “Uyumla ilgili finansman ihtiyaçları ile düşük maliyetli finansman kaynakları arasındaki büyük boşluk, ülkelerin, özellikle iklime karşı en savunmasız olanların önümüzdeki on yıllarda maddi maliyetlerle karşılaşacağını gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir