Bilim, Genel Kategori

İklim Değişikliği Genç Beyaz Köpekbalığı Aralığını Daraltıyor ve Değiştiriyor

Monterey Bay Aquarium tarafından yürütülen yeni araştırma, saygı duyulan beyaz köpekbalığının bile değişen okyanusun etkilerinden kaçamayacağını ortaya koyuyor. Scientific Reports’ta yayınlanan çalışma, Monterey Körfezi’nin kuzey ucunda daha önce görülmemiş genç beyaz köpekbalıklarının görülmesinin, genç beyaz köpekbalıklarının menzilinde önemli bir değişime işaret ettiğini ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, kuzeye doğru menzil değişiminin, genç köpekbalıklarının uygun termal habitat kaybına maruz kaldıklarını gösterdiğini, yani tercih ettikleri sıcaklık aralığında su sıcaklıklarının bulunmasının zorlaştığını gösterdi.

Monterey Bay Aquarium Baş Bilimcisi Dr. Kyle Van Houtan, “Doğanın bize statükonun bozulduğunu söylemesinin birçok yolu var, ancak dinlemek bize kalmış,” dedi. “Bu köpekbalıkları – tarihsel olarak bulunmadıkları bir bölgeye girerek – bize okyanusun iklim değişikliğinden nasıl etkilendiğini anlatıyorlar.”

Akvaryum bilim adamları ve araştırma ortakları, yirmi yıl önce genç beyaz köpekbalıklarını halka göstermeye hazırlanırken güney Kaliforniya’daki genç beyaz köpekbalıkları hakkında bilgi edinmek için elektronik etiketleri kullanmaya başladı.

Dramatik Kuzey Pasifik deniz sıcak dalgası 2014-2016 yılları arasında Kaliforniya kıyılarına çarptığında, bu aynı araştırmacılar, Kaliforniya’nın Aptos yakınlarındaki orta Kaliforniya sularında yakın kıyılarda genç beyaz köpekbalıklarının karakteristik olmayan manzaralarını fark etmeye başladılar. Bu, hayvanlar tarihsel olarak güney California Akıntısı’nda daha sıcak sularda kaldığı için, genç beyaz köpekbalıklarından daha önce hiç görülmemiş kuzeydir.

Aptos bölgesindeki su sıcaklığı ortalama 55 derece Fahrenheit (13 santigrat derece) civarındadır, ancak Ağustos 2020’de 69 derece Fahrenheit’e (21 santigrat derece) kadar yükselen sıcaklık dalgasının vurulmasından bu yana aşırı sıcaklıklar daha yaygın hale geldi.

Bilim adamları, araştırmayı, hayvanların zamanlarının çoğunu nerede geçirdiklerini görmek için 2002’den itibaren Akvaryum ve ortaklarının genç beyaz köpekbalıklarına yerleştirdiği etiketlerden veri toplayarak gerçekleştirdiler.

Ekip, 14 köpekbalığından 22 milyon elektronik veri kaydını analiz etti ve ardından bu verileri 38 yıllık okyanus sıcaklıklarıyla karşılaştırarak hayvanların termal tercihlerinin soğuk kenarını veya “niş” i haritalandırdı.

Çalışma, genç beyaz köpekbalıklarının menzilindeki önemli kuzeye doğru kaymayı gösteriyor.

1982 ile 2013 yılları arasında, gençlerin dağ silsilesinin en kuzey ucu Santa Barbara (34 ° K) yakınındaydı. Ancak deniz sıcak dalgasından sonra, menzilleri dramatik bir şekilde kuzeye Bodega Körfezi’ne (38.5 ° K) kaydı. O zamandan beri, genç köpekbalıklarının menzil sınırı Monterey’in (36 ° K) yakınına geldi.

Çalışmanın ortak yazarı ve yönetmeni Dr. Chris Lowe, “Son 16 yıldır Güney Kaliforniya’daki genç beyaz köpekbalığı davranışları ve hareketlerini inceledikten sonra, fidanlık habitat kullanımındaki bu kuzeye doğru kaymayı görmek çok ilginç” dedi. California Eyalet Üniversitesi, Long Beach’teki Köpekbalığı Laboratuvarı. “Sanırım birçok biyoloğun iklim değişikliği ve yükselen okyanus sıcaklıklarının bir sonucu olarak görmeyi beklediği şey bu. Açıkçası, bu kuzeye doğru daha fazla tür arasında geçişi görmezsek şaşıracağım.”

Bu değişim bilim insanlarını şaşırttığı için ekip, nüfusun bu kuzeye doğru hareketini belgelemek için topluluk bilimi ve eğlence amaçlı balıkçılık kayıtları gibi yeni veri kaynaklarına yöneldi.

Dr. Van Houtan, “Toplum bilim adamlarımızın ve değerli Akvaryum gönüllülerinin katkıları olmasaydı bu çalışma mümkün olamazdı” diyor. “Yerel bir itfaiyeci olan Eric Mailander, köpekbalığı gözlemlerinin on yıllık ayrıntılı kayıt defteri kayıtlarını sağladı ve gönüllü Carol Galginaitis bu elle yazılmış verileri elektronik bir veritabanına kopyaladı.”

Araştırmacılar, bu çalışmanın bilim insanlarının yıllardır söylediklerini pekiştirdiğini söylüyor: hayvanlar ve yaşayan dünya iklim değişikliğinin etkilerini ortaya koyuyor.

Dr. Van Houtan, “Beyaz köpekbalıkları, su samuru, yosun, ıstakoz, mercanlar, sekoyalar, hükümdar kelebekleri – bunların hepsi bize iklim değişikliğinin tam burada arka bahçemizde gerçekleştiğini gösteriyor” diyor. “Bu koroyu doğadan fark edip dinlememizin zamanı geldi. Sera gazı emisyonlarının iklimimizi hızla bozduğunu ve bu durumun birçok yönden etkili olduğunu biliyoruz. Çalışmamız, Monterey Körfezi’nde ortaya çıkan genç beyaz köpekbalıklarının bir örneğini gösterdi. Ama açık olalım: Sorun köpekbalıkları değil. Sorun salımlarımız. İklim değişikliği konusunda harekete geçmemiz ve fosil yakıtlara olan bağımlılığımızı azaltmamız gerekiyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir