Bilim, Genel Kategori

İklim değişikliği SARS-CoV-2’nin Ortaya Çıkmasına Neden Olmuş Olabilir

Geçen yüzyıldaki küresel sera gazı emisyonları, yarasaların tercih ettiği orman habitatının büyümesini sağlayarak güney Çin’i yarasa kaynaklı koronavirüsler için bir sıcak nokta haline getirdi.

Science of the Total Environment dergisinde bugün yayınlanan yeni bir çalışma , COVID-19 pandemisine neden olan virüs olan SARS-CoV-2’nin ortaya çıkmasında iklim değişikliğinin doğrudan bir rol oynayabileceği bir mekanizmanın ilk kanıtını sunuyor.

Çalışma, geçtiğimiz yüzyılda Çin’in güneyindeki Yunnan eyaletinde ve Myanmar ve Laos’taki komşu bölgelerde bitki örtüsü türünde büyük çaplı değişiklikler olduğunu ortaya koydu. Bitki ve ağaçların büyümesini etkileyen sıcaklık, güneş ışığı ve atmosferik karbondioksit artışları dahil olmak üzere iklim değişiklikleri, doğal yaşam alanlarını tropikal çalılıklardan tropikal savanlara ve yaprak döken ormanlık alana değiştirdi. Bu, ağırlıklı olarak ormanlarda yaşayan birçok yarasa türü için uygun bir ortam yarattı.

Bir bölgedeki koronavirüslerin sayısı, mevcut farklı yarasa türlerinin sayısı ile yakından bağlantılıdır. Çalışma, geçen yüzyılda Çin’in güneyindeki Yunnan eyaletine 40 yarasa türünün daha taşındığını ve yaklaşık 100 tür daha yarasa kaynaklı koronavirüs barındırdığını buldu. Bu ‘küresel sıcak nokta’, genetik verilerin SARS-CoV-2’nin ortaya çıkmış olabileceğini öne sürdüğü bölgedir.

Cambridge Üniversitesi Zooloji Bölümü’nden araştırmacı ve çalışmanın ilk yazarı olan Dr. Robert Beyer, “Geçen yüzyıldaki iklim değişikliği, Çin’in güneyindeki Yunnan eyaletindeki habitatı daha fazla yarasa türü için uygun hale getirdi” dedi. Almanya’daki Potsdam İklim Etki Araştırmaları Enstitüsü’nde bir Avrupa araştırma bursu başlattı.

“İklim değişikliğinin bir sonucu olarak yarasa türlerinin küresel dağılımının nasıl değiştiğini anlamak, COVID-19 salgınının kökenini yeniden yapılandırmada önemli bir adım olabilir.”

Araştırmacılar, sonuçlarını almak için sıcaklık, yağış ve bulut örtüsü kayıtlarını kullanarak dünyanın bir asır önceki bitki örtüsünün bir haritasını çıkardılar. Daha sonra, 1900’lerin başlarında her türün küresel dağılımını hesaplamak için dünyadaki yarasa türlerinin bitki örtüsü gereksinimleri hakkındaki bilgileri kullandılar. Bunu mevcut dağılımlarla karşılaştırmak, yarasa ‘tür zenginliğinin’, yani farklı türlerin sayısının, iklim değişikliği nedeniyle geçen yüzyılda dünya genelinde nasıl değiştiğini görmelerini sağladı.

“İklim değişikliği yaşam alanlarını değiştirdikçe, türler bazı bölgeleri terk edip diğerlerine taşındı – virüslerini de yanlarına alarak. Bu sadece virüslerin bulunduğu bölgeleri değiştirmekle kalmadı, büyük olasılıkla hayvanlar ve virüsler arasında yeni etkileşimlere izin vererek daha zararlı virüslere neden oldu aktarılacak ya da gelişecek, “dedi Beyer.

Dünyanın yarasa popülasyonu, yaklaşık 3.000 farklı tipte koronavirüs taşıyor ve her yarasa türü ortalama 2.7 koronavirüs barındırıyor – çoğu semptom göstermeden. İklim değişikliğinden kaynaklanan belirli bir bölgedeki yarasa türlerinin sayısındaki artış, insanlara zararlı bir koronavirüsün var olma, bulaşma veya orada gelişme olasılığını artırabilir.

Yarasaların taşıdığı çoğu koronavirüs insanlara atlayamaz. Ancak, insanları enfekte ettiği bilinen birkaç koronavirüsün, insan ölümlerine neden olabilecek üçü de dahil olmak üzere büyük olasılıkla yarasalarda ortaya çıkması muhtemeldir: Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) CoV ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS) CoV-1 ve CoV-2.

Çalışmada yarasa türlerinin zenginliğinde iklim kaynaklı bir artış için bir sıcak nokta olarak tanımlanan bölge, SARS-CoV-2’ye ara konakçı olarak davrandığı öne sürülen pangolinlere de ev sahipliği yapıyor. Virüs muhtemelen yarasalardan bu hayvanlara sıçradı ve daha sonra ilk insan salgınının meydana geldiği Wuhan’daki bir vahşi yaşam pazarında satıldı.

Araştırmacılar, politika yapıcıları viral hastalık salgınlarında iklim değişikliğinin rolünü kabul etmeye ve COVID-19 ekonomik iyileşme programlarının bir parçası olarak iklim değişikliğini ele almaya çağıran önceki çalışmalardan gelen çağrıları yineliyor.

Cambridge Üniversitesi Zooloji Bölümü’nden Profesör Andrea Manica, “COVID-19 salgını muazzam sosyal ve ekonomik zarara neden oldu. Hükümetler, iklim değişikliğini hafifletmek için kararlı adımlar atarak bulaşıcı hastalıklardan kaynaklanan sağlık risklerini azaltma fırsatını değerlendirmelidir” dedi. çalışmaya dahil oldu.

Projeyi başlatan Manoa’daki Hawai’i Üniversitesi’nden Profesör Camilo Mora, “İklim değişikliğinin vahşi yaşam patojenlerinin insanlara bulaşmasını hızlandırabileceği gerçeği, küresel emisyonları azaltmak için acil bir uyandırma çağrısı olmalıdır” dedi.

Araştırmacılar, insanlar ve hastalık taşıyan hayvanlar arasındaki teması azaltmak için kentsel alanların, tarım arazilerinin ve avlanma alanlarının doğal yaşam alanlarına genişletilmesini sınırlama ihtiyacını vurguladılar.

Çalışma, geçen yüzyılda iklim değişikliğinin Orta Afrika çevresindeki bölgelerde yarasa türlerinin sayısında artışa ve Orta ve Güney Amerika’da dağınık yamalara da yol açtığını gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir