Haber, Çevre, Ülke ve Dünya Gündemi

İklim Değişikliği ve Yalnız Yıldız Durumu

ABD Başkanı Joe Biden, 20 Şubat’ta ABD’nin Teksas Eyaletinde büyük bir felaket ilan etti ve acil yardım için daha fazla federal fonun serbest bırakılmasına izin verdi.

Teksas’ta güç geri dönüyor ve sıcaklıklar artacak, ancak yaklaşık 13 milyon insan hala temiz suya erişimde zorluklarla karşılaşıyor.

Biden, varlığı yardım çabaları için bir yük olmadığı sürece Teksas’ı ziyaret edeceğini söyledi.

Son günlerde ABD’de yaklaşık 60 ölüm soğuk havaya bağlanıyor.


Beyaz Saray tarafından yapılan daha kolay bir açıklamada, Başkan Biden “şiddetli kış fırtınalarından etkilenen bölgelerde eyalet ve yerel kurtarma çabalarına destek olmak için federal yardım emri verdiğini” söyledi.

Açıklamada, “Yardım, geçici konut ve ev onarımları için hibeleri, sigortalanmamış mülk kayıplarını karşılayacak düşük maliyetli kredileri ve bireylerin ve işletme sahiplerinin felaketin etkilerinden kurtulmasına yardımcı olacak diğer programları içerebilir.”

Birkaç gün süren benzeri görülmemiş donma sıcaklıkları ve buna bağlı yuvarlanan elektrik kesintileri, Teksas’taki yetkililerin tehlikeli derecede düşük ve muhtemelen güvenli olmayan içme suyu seviyeleri karşısında kaynama suyu bildirimleri yayınlamasına yol açtı.

Teksas Çevresel Kalite Komisyonu (TCEQ) 17 Şubat’ta, 141 Teksas ilçesinde 700’den fazla kamu su sisteminin hizmette kesinti rapor ettiğini ve yaklaşık 12 milyon kişiyi, yani eyalet nüfusunun yaklaşık yarısını etkilediğini bildirdi. Yaklaşık 264.000 Teksaslı, su sistemlerinin tamamen çalışmaz olduğu bildirilen bölgelerde yaşıyor.

ABD iklim değişikliğini reddedenler, yanlış bir şekilde Teksas’ın elektrik kesintisini yenilenebilir enerji arızalarından ve olası bir ABD “Yeni Yeşil Anlaşması” ndan sorumlu tutuyorlar. Hava, iklim değişikliği ve küresel ısınmanın yanlış bilgilendirilmiş birleşmesi, bu hafta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in gezegenin ısınmadığını kanıtlayan şiddetli kışları önermenin “tam bir cehalet” olduğunu söyleyen bir kınamaya yol açtı.

“Bu tamamen bilimsel bilgi eksikliği, bu tam bir cehalet … Kasırgalara bakarsanız, fırtınalara bakarsanız, aynı zamanda sıcak dalgalarına ve soğuk dalgalara da bakarsanız, iklim değişikliği nedeniyle daha aşırı hale geliyorlar. ..İklim değişikliği büyüyor “, diye ekledi Guterres.

İklim değişikliğinin ABD’deki yoğun kış havasının sorumlusu olup olmadığına yanıt olarak, BM başkanı küresel ısınmanın “tüm fırtınaları, tüm salınımları … daha aşırı” yapabileceğini söyledi.

Beyaz Saray iç güvenlik danışmanı Liz Sherwood-Randall, 18 Şubat’ta şunları söyledi: “Bu hafta orta, güney ve şimdi Amerika Birleşik Devletleri’nin doğusunda yaşadığımız aşırı hava olayları, bize bir kez daha iklim değişikliğinin gerçek olduğunu gösteriyor. ve şu anda oluyor ve buna yeterince hazırlıklı değiliz … Ülkemizdeki, özellikle Teksas’taki elektrik şebekeleri, bu koşullar altında üzerlerine gelen talepler nedeniyle aşırı yüklenmiştir ve altyapı bunlara dayanacak şekilde inşa edilmemiştir. “.

Teksas’taki düşük su basıncı da kalite sorunlarına yol açmıştır ve TCEQ, kaynama bildirimleri kaldırılmadan önce suyun içilmesinin güvenli olduğunu göstermek için yaygın bakteriyolojik testler önermektedir. Örnek testi yaklaşık 24 saat sürüyor ve eyalette bu örneklemeyi yapan 135 laboratuvar var, bu da bildirimlerin belirsiz bir süre için yerinde kalabileceğini gösteriyor.

Sakinlere şu andaki tavsiye, özellikle boru çoktan patlamışsa, su musluklarının kapatılmasıdır. Hastaneler ve yangınla mücadele gibi kritik altyapıların daha fazla kullanılabilir hale getirilmesi için bazı yerlerde yüzde 50’ye varan oranda su tasarrufu yapılması çağrısında bulunuldu.

Yetkililer, 19-21 Şubat tarihlerinde devam eden donma sıcaklıkları tahmin edildiği için hizmete dönmekten endişe duyuyorlar. Su arıtma ve pompalama açısından su sistemini etkilemeye devam eden enerji kısıtlamaları ile tam hizmetin ne zaman yeniden sağlanabileceği belirsizdir. Boruları dondurmak endişe kaynağı olmaya devam ediyor.

ABD Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA), Teksas’a su tedarik şebekeleri de dahil olmak üzere jeneratörler sağladı ve dizel yakıtı eyalete taşıyor ve özellikle hastaneler için önemli kritik altyapılara yedek gücün devamlılığını sağlamak için bu işlemleri gerçekleştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir