Bilim, Haber

İklim Değişikliğine Bağlı Küresel Nehir Akışı

Michigan Eyalet Üniversitesi ile dünya çapında bir çalışma üzerinde işbirliği yapan uluslararası araştırmacılar, nehirlerde bulunan suyun her zamankinden daha sık iklim değişikliğinin merhametine kaldığını ortaya koydu. Bulgu, dünya çapında gelecekteki su ve gıda güvenliğini derinden etkileyebilir.

MSU Mühendislik Koleji’nde inşaat ve çevre mühendisliği doçenti ve çalışmanın ortak yazarı Yadu Pokhrel, iklimin küresel nehir akışındaki mevcut değişikliklerin ana itici gücü olduğunu söyledi.

Pokhrel, “Bu dikkate değer bir bulgu çünkü iklim değişikliği aşırı akışları etkilediğinden, kurak mevsimlerde selleri kötüleştiriyor veya su kıtlığını artırıyor olabilir” dedi.

Yeni çalışmanın ayrıntıları, “İklim değişikliğine atfedilen ortalama ve aşırı nehir akışında küresel olarak gözlemlenen eğilimler” Science dergisinde yayınlandı .

Pokhrel, nehirlerdeki ve derelerdeki akışların yıldan yıla değişebileceğini, ancak iklim değişikliğinden veya insan eylemlerinden ciddi bir etki olmaksızın uzun vadeli ölçeklerde yön değiştirmediklerini söyledi.

Pokhrel, “Önceki araştırmalar, nehir akışlarının küresel olarak zaman içinde değiştiğini ancak nedenleri bilinmediğini gösterdi. Bu çalışma, nehir akışındaki değişimin yıllık olarak veya kuraklık sırasında esas olarak son 30 yıldaki iklim değişikliğinden kaynaklandığını gösteriyor” dedi.

“Bu, iklim değişikliği devam ederken nehirlerde gittikçe daha fazla su kaybetme yolunda ilerlediğimizi gösteriyor ve bu da içme suyu, endüstriler, enerji üretimi ve gıda üretimi için su kaynaklarını sürdürme becerimizi ciddi şekilde zayıflatabilir.”

Çalışma, 1971’den 2010’a kadar insan yapımı iklim değişikliğinin küresel çaptaki nehir akışlarını nasıl etkilediğini incelemek için küresel olarak 7.250 noktada akarsu akışı ölçümlerini ve dokuz küresel hidrolojik modelden bilgisayar simülasyonlarını kullandı. İklim değişikliğinin uzun vadeli ortalama nehir akışını ve aynı zamanda kuru mevsimlerde akış.

Pokhrel, “İklim değişikliği etkilerini su kaynağı planlaması ve yönetimi üzerine dahil etmenin kritik önem taşıdığının altını çiziyor.”

Araştırmaya İsviçre’nin Zürih kentindeki ETH’den Lukas Gudmundsson liderlik etti.

Gudmundsson, “Bu çalışma, 12 ülkeden araştırmacılar ve kurumlar arasındaki büyük işbirliği sayesinde mümkün oldu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir