Genel Kategori

Ilık Su İçmenin Sağlığa Faydaları

Evet, oda sıcaklığında suya birkaç küp buz damlatmanın onu sihirli bir şekilde bir enerji içeceğine dönüştürebileceği doğrudur! Ancak kendinizi fitness bilincine sahip bir birey olarak görüyorsanız, o zaman hemen soğuk su içmeyi bırakın.

Ilık Su İçmenin Sağlığa Faydaları

1. Vücut Ağrısını Giderir

Vücut ağrılarını yenmek için ılık suyun ne kadar etkili olduğunu duymuş olmalısınız. Gastrite bağlı mide ağrıları ve hatta kas krampları durumunda, ılık su içmenin sihirli etkileri olduğu bilinmektedir. Ilık suyun ısısı vücudunuza yayılır ve böylece ağrıları ve spazmları yatıştıran yatıştırıcı bir etki yaratır. Bu nedenle ılık su, vücut ağrısını tedavi etmek için en iyi bilinen ev yapımı tedavilerden biridir.

2. Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Fazla kilo vermekte zorlanıyorsanız , sabahları egzersiz yapmaya başladığınızda ılık su içmeye başlayın. Uzmanların önerdiği şekilde biraz bal eklemeyi unutmayın. Ilık su, vücudunuza istenmeyen ağırlık ekleyen fazla yağ dokularını eritmeye yardımcı olur ve günlük egzersizlerinizle birlikte bu, kilo verme çabanızda oldukça etkili olacaktır.

3. Toksinleri Dışarı Atar

Ilık su içmenin en büyük avantajlarından biri, zararlı ve istenmeyen elementleri veya toksinleri sindirim sisteminizden etkili bir şekilde temizleyebilmesidir. Kronik kabızlık çekiyorsanız, sisteminizi temizlemek için en iyi çözüm her sabah ılık su içmeye başlamaktır. Suyun içerdiği ısı, bağırsak duvarlarınıza sıcaklık sağlar, böylece onları sulu tutar ve normal bağırsak hareketlerini sürdürür.

4. Kan Dolaşımını Artırır

Ilık su içmek kan dolaşımını da iyileştirerek vücudunuza fayda sağlar. Vücudun her yerine uygun kan tedarikini sürdürmek, genel sağlığınız için çok önemlidir. Ve tüm gün soğuk sudan çıkıp ılık su içmeye başladığınızda, olumlu sonuçlarını yaşamaya başlayacaksınız.

5. Boğaz Ağrısını Tedavi Eder

Şimdiye kadar tartıştığımız ılık suyun tüm faydalarından, bu size en anlık sonuçları veriyor. Sık sık sinüzit hastasıysanız, burnunuzun tıkandığı ve buna bağlı olarak boğazda da tıkanıklık varsa, artık endişelenmeyin. Burun sinüslerinizi açmak ve boğaz ağrınızı yatıştırmak için ılık su içmeye başlayın. Öksürük ve soğuk algınlığınız varsa ılık su içmek alışılmadık bir durum değildir; En çok ihtiyaç duyulan sıcaklık ve rahatlama, ılık suyla sağlanır. 

6. Erken Yaşlanma Belirtilerini Önler

Bu erken kırışıklıklar konusunda endişeleniyorsanız, ılık su faydaları listesindeki bir sonraki noktayı kesinlikle seveceksiniz. Parlayan genç bir cilde sahip olmak istiyorsanız , bugün limonlu ılık su içmeye başlayın . Cildimizde biriken serbest radikaller yaşlanmanın başlıca nedenleridir ve bunlar ancak gün boyunca bol ılık su içerek giderilebilir.

7. Adet Kramplarını Azaltır

Bu, tüm kızların hayatlarının bir noktasında deneyimledikleri bir şey. Pek çok kadının adet döngülerinin ilk iki gününde korkunç kramplardan muzdarip olduğu ve kendilerini daha iyi hissetmek için karnının etrafına sıcak su torbasına sarıldıkları bilinmektedir. Bir dahaki sefere bu adet sancılarını hissettiğinizde, bunun yerine biraz sıcak su için ve acının sihirli bir şekilde nasıl yok olduğunu görün. Ilık su, karın kaslarınızı spazmdan kurtarır ve böylece bu ağrılı deneyimi hafifletir.

8. Sindirimi İyileştirir

Daha yavaş bir metabolizma hızı yaşayanlar için sıcak su içmek gerçekten faydalı olabilir. Ilık su, hidrasyon seviyelerini ve ayrıca sindirime yardımcı olan bağırsak kaslarımızın normal hareketlerini sürdürmek için harika bir iksir. Yani öğünlerinizi yemeden yarım saat önce ılık su içtiğinizde, yiyecekleri kolayca sindirmenize yardımcı olabilir.

9. Bağırsak Hareketini İyileştirir

Burada tartışılan sağlık yararlarının çoğu, sıcak su içmenin anlık faydaları değildir. Zayıf sindirim ve düzensiz bağırsak hareketi, çoğu Hintlinin yaşadığı en yaygın ve muhtemelen en şiddetli sağlık sorunudur.

Siz de aynı şeyden muzdaripseniz, sıcak su içmek size anında rahatlama sağlayabilir. Tek yapmanız gereken sabah ilk iş olarak 1-2 bardak sıcak su içmek. Sıcak su, yağların ve sindirilmemiş yiyecek parçacıklarının çözülmesine yardımcı olur. Bu, yiyeceğin bağırsaktan kolayca geçmesine ve her türlü sindirim sorununu ortadan kaldırmasına yardımcı olur.

10. Araları Önler

Tüm ılık su faydalarından, bu muhtemelen en az bilinenidir. Güzellik salonlarının masaj sırasında yüzünüzü temizlemek için ılık suyun ısısını kullandığını görmüş olmalısınız. Aynı şey ılık su içmek için de söylenebilir. Ilık su sindirime yardımcı olduğu ve vücudu detoksifiye ettiği için, bu da ciltte sivilceye ve çatlaklara neden olan bakteriyel enfeksiyonları önler.

11. Akneyi İyileştirir

Sıcak su içmek sivilceyi ve diğer tüm cilt enfeksiyonlarını iyileştirebilir. Sıcak su içmek sizi terler ve bu da cildin gözeneklerini açar.

Zayıf sindirim, cilt problemlerinin ana nedenidir. Az önce sıcak su içmenin sindirimi nasıl iyileştirdiğini ve bağırsak hareketini nasıl kolaylaştırdığını gördün. Sıcak su, aknenin iyileşmesine de yardımcı olan toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur.

12. Cilt Kuruluğunu Önler

Herhangi bir cilt uzmanına sorun, kuru cilt sorunuyla doğal olarak savaşmanın en etkili yolunun ne olduğunu sorun ve cevap ‘daha fazla su içmek’ olacaktır.

Vücudunuz susuz kalırsa cildiniz susuz kalamaz. Sıcak su içmek, vücudunuzu sulu tutmanın en kolay yoludur. Sıcak su içmek kan dolaşımınızı iyileştirir, bu da cildinizin kurumasını ve matlaşmasını önler. Kuru cildinizi sağlıklı ve parlak bir cilde dönüştürmek için sıcak su için.

13. Saçı Sağlıklı Tutar

Sağlıklı, parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız, ılık su içmek de yardımcı olabilir. Ilık su saç derinize enerji verir ve mevcut hücreleri harekete geçirir, bu da saçınızın daha hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar. Saç derinizdeki cilt nemli tutulur ve bu da saç büyümesine ve sağlığa katkıda bulunur.

14. Kepeği Önler

Kepeğin genellikle kafa derisinin aşırı kuruluğundan kaynaklandığı bir sır değildir. Ayrıca su eksikliğinin ciltte kuruluğa nasıl neden olabileceğini ve sıcak su içmenin cilt kuruluğu ile nasıl savaşabileceğini de gördünüz.

Sıcak su içtiğinizde kan dolaşımını iyileştirir ve kafa derisini nemlendirir. Bu, kafa derisinin kurumasını ve pul pul olmasını önler. 3-4 bardak sıcak su içmek kepekle mücadelede harikalar yaratacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir