Genel Kategori

IMO: 800 bin denizci mahsur kaldı

Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) koronavirüs nedeniyle 400 bin denizcinin gemilerde, 400 bin gemicinin de evlerinde mahsur kaldığını açıkladı.

İMO’dan yapılan açıklamada, pandemi nedeniyle oluşan seyahat kısıtlamalarından yaklaşık 800 bin denizcinin etkilendiği belirtildi. Pandemi sürecinde deniz taşımacılığının durmadığı, gıda, ilaç ve diğer temel ürünleri dünyanın dört bir yanına ulaştırıldığının belirtildiği açıklamada, 400 bin denizcinin gemilerde, 400 bininin ise evlerinde mahsur kaldığı ve ailelerine bakamadığı anlatıldı. Açıklamada yaşananlar nedeniyle bir çok denizcinin meslekten kopmaya karar verdiği örneklerle belirtildi.

Yaşananları insan hakları ihlali olarak tanımlayan IMO Genel Sekreteri Kitack Lim, ön safta çalışanlara saygılarını sunduğunu belirterek, ülkeleri güvenli ve insana yakışır çalışma koşullarını korumaya davet etti.

IMO, birkaç aydır tüm hükümetleri denizcileri ve diğer deniz personelini “temel işçiler” olarak sınıflandırmaya zorluyor. Ayrıca BM Genel Kurulu 1 Aralık’ta aldığı kararlar, BM üye devletlerini denizcileri ve diğer deniz personelini kilit işçiler olarak kabul etmeye çağırdı. Aralık ayına kadar yaklaşık 45 ülke bu durumu kabul etti ve mürettebat değişimlerine izin verdi. İMO salgın sürecinde Denizci Kriz Eylem Ekibi (SCAT) ile denizcilere yardım etmeyi sürdürdü. Denizcilerin kıyılarda tıbbi yardım almasına ve ülkelerine gönderilmesine öncülük etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir