Ülke ve Dünya Gündemi

İMO’da hidrojen, amonyak ve metanol öne çıkıyor

İMO’nun düzenlediği çevrimiçi sempozyumda düşük ve sıfır karbonlu yakıt seçeneklerini konuşuldu. Öne çıkan yakıtlar hidrojen, amonyak ve metanol oldu.

Uluslararası Denizcilik Örgütü’nün (IMO) 9 -10 Şubat’ta düzenlediği online sempozyuma yakıt endüstrisinden, hükümetlerden, gemi sahiplerinden, işletmecilerden ve denizcilerden uzmanlar katıldı. Sempozyumun ana maddesi, gemilerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının azaltılmasına ilişkin İMO stratejisindeki hedeflerin karşılanmasına olanak tanıyan yakıt seçenekleri oldu.

Hidrojen, Amonyak ve Metanol

Sempozyumda, çeşitli düşük karbonlu ve sıfır karbonlu yakıtların teknik yönleri konuşuldu. Dünyanın dört bir yanından uzmanlar, çok çeşitli alternatif yakıtlar hakkında son teknoloji araştırma ve yenilikleri sundu. Ayrıca LNG ve biyoyakıt kullanılan gemilerle ilgili de sunumlar yapıldı. Rüzgarın itici gücü de vurgulandı. Katılımcılara göre; halihazırda gemilerde denenmekte olan güçlü adaylar arasında hidrojen, amonyak ve metanol yer aldı. Alternatif yakıtların kullanılması için gemilerdeki güvenlik kodunun daha da geliştirmesi ortak fikirdi.

Mürettebata eğitim verilmeli

Ayrı yakıtların sıcaklık, viskozite, yerleşik depolama ve motor operasyonları için farklı gereksinimleri olduğundan, alternatif yakıtların güvenli kullanımı konusunda mürettebat mutlaka eğitilmesi gerektiğine de vurgu yapıldı.

Heyecan verici araştırma ve geliştirme çabaları var

IMO Genel Sekreteri Kitack Lim sempozyumun açılış konuşmasında, “Nakliye için düşük ve sıfır karbonlu bir geleceğe ulaşmak için yeni teknolojilere, yeni yakıtlara ve yeniliğe ihtiyacımız olacak” dedi. Düşük ve sıfır karbonlu deniz yakıtları konusunda heyecan verici araştırma ve geliştirme çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Kitack Lim, “IMO, bilgi paylaşımı, Ar-Ge’yi teşvik etmek ve paydaşlar arasında küresel forum sağlayarak bu tür girişimleri daha da hızlandırmak istiyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir