Genel Kategori

İnsan Vücudundaki Su Oranı

Vücudun su oranı için birçok farklı faktör var. Bunların en bilinenleri: yaş ve cinsiyet. Vücudunuzdaki suoranı yaşınıza ve cinsiyetinize göre değişir.

İnsan vücudundaki su miktarı %45-75 arasında değişim gösterir.

Ortalama yetişkin insan vücudunun %50-65’i sudur.

Bebeklerde su yüzdesi %75-78 iken, bir yaşına kadar %65’e düşer.

Vücut kompozisyonu cinsiyet ve spor aktivitesi düzeyine göre değişim gösterebilir çünkü haliyle yağlı doku yağsız dokudan daha az su içerecektir. Kaslı bireyler dolayısıyla daha çok suya ihtiyaç duyacaktır.

Ortalama bir yetişkin erkeğin yaklaşık %60’ı sudur. Ortalama yetişkin bir kadının ise yaklaşık %55’i sudur. Bunun sebebi ise kadınların doğal olarak erkeklerden daha fazla yağ dokusuna sahip olması olarak gösterilir. Aşırı kilolu erkekler ve kadınların, daha zayıf olanlara göre yüzde olarak daha az su oranına sahip olduğu bilinmektedir.

Bebekler ve çocuklar insanlar içindeki en yüksek su oranına sahiptir.


Bebeklerin ardından sıraya erkekler gelir.


Yetişkin kadınlar, bebeklere veya erkeklere göre daha düşük oranda su içerir.


Obez bireylerin ise fit kişilere göre su yüzdesi daha azdır.

Su yüzdesi hidrasyon seviyesine doğal olarak bağlıdır. İnsanlar vücut sularının yaklaşık % 2-3’ünü kaybettiklerinde susamaya başlar. Sadece %2 oranında su kaybetmek zihinsel işlem ve fiziksel koordinasyon performansını bozar. O yüzden hidre kalmak çok önemli bir durumdur. İnsan vücudunun ağırlığının yaklaşık %30-40’ı iskelettir, ancak bağlı su desikasyon ve / veya ısı ile hızla azaltıldığında bu ağırlığın yarısı kaybolur.

Vücut suyunun çoğu hücre içi sıvıdadır ve bu oran yaklaşık vücut suyunun 2/3 üne tekabül etmektedir.

Organlar içindeki su miktarı da organlara göre değişir. Suyun büyük kısmı kan plazmasındadır ve bu yaklaşık vücudun toplamının %20’si olarak karşımıza çıkar.

bir araştırmaya göre, insan kalbindeki ve beyindeki su miktarı %73, akciğerler %83, kaslar ve böbrekler %79, cilt %64 ve kemikler %31 oranlarındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir