Genel Kategori

İnsanlar Sadece İklimi Değil, Gelgitleri de Değiştiriyorlar

2016’da Miami Beach otoparkında durmuş olsaydınız, özellikle yüksek bir gelgitte bir ahtapot tarafından ziyaret edilirdiniz. Ülke genelinde, fırtınalardan ziyade yüksek gelgit nedeniyle meydana gelen güneşli gün selleri giderek daha yaygın hale geliyor.

Ancak iklim değişikliği, insanların güneşli bir günde sel baskınına yol açmasının yalnızca bir yolu. Science Advances dergisinde Cuma günü yayınlanan yeni araştırma, kıyı gelişiminin gelgitlerin yoğunluğunu artırdığını ortaya koyuyor. ABD’deki 18 sahada, kıyılardaki projeler, deniz seviyesindeki yükselmenin yerel sel üzerindeki etkilerini artırdı ve 2019 itibariyle, bu bölgelerdeki tüm rahatsız edici sel günlerinin dörtte birinin gelgitlerdeki yerel değişikliklerle ilgili olduğu noktaya kadar.

Kıyı şeridi ve iklim değişikliği üzerine çalışan ve makalenin yazarı olan Central Florida Üniversitesi’nden mühendis Thomas Wahl, araştırmanın insanların gelgiti şekillendirebileceğinin artan kabulüne dayandığını söylüyor. “Uzun zamandır, oşinograflar gelgitler durağan olduğu, güneş, ay ve Dünya arasındaki ilişki tarafından yönlendirildikleri ve sistem değişmediği varsayımıyla hareket ettiler.”

Ancak geçtiğimiz birkaç yıl içinde Wahl , koylarda, haliçlerde ve hatta açık kıyı şeridindeki gelgitlerin insan eliyle yeniden şekillendirilebileceğini gösteren giderek artan bir araştırma grubu olduğunu söylüyor.

Bu birçok farklı şekilde olabilir. Sert deniz duvarları yüksek suyu yansıtır ve arazi oluşumu akıntıları tahmin edilemeyen şekillerde etkileyebilir. Ancak Wahl, “elbette bir numara tarama yapmaktır” diyor. Çoğu Amerikan limanı, okyanus gezen gemilerin geçişine izin vermek için limanların çamurlu tabanlarına kazılan büyük kanallara güveniyor.

Son 100 yılda kargo gemileri fiziksel olarak büyüdü, bu nedenle nakliye kanalları da yerel gelgiti değiştirdi. California Polytechnic Eyalet Üniversitesi’nde bir çevre mühendisi ve başka bir çalışmanın yazarı olan Stefan Talke, “Temel olarak sığ su limanlarımıza giden deniz otoyollarımız var” diyor.

Wahl, “Tarama yaparsanız, daha derin suyunuz olur” diyor. “Daha derin suyunuz varsa, daha az sürtünme yaşarsınız, bu nedenle gelgit dalgaları sisteme daha hızlı girebilir ve daha çabuk ayrılabilir.” Ve daha hızlı içeri girdiğinde, karada daha yükseğe çıkabilir.

Astoria, OR'den gelgit çizelgeleri
Astoria, OR’den dijitalleştirilmiş “marigramlar”.

Yine de, insanların gelgiti değiştirebileceğini bilmek, Amerikan kıyı şeridinde gelişmelerin nasıl gerçekleştiğini anlamak anlamına gelmez. Talke, bu bilgiyi elde etmek için, yüzlerce yıl önce gelgitlerin nasıl göründüğünü anlamak için federal kayıtları inceliyor.

Talke, “ABD hükümeti en azından 1840’lardan beri gelgiti ölçüyor” diyor. Su yollarının araştırılması, ülkenin denizcilik endüstrisine bağlı olan ekonomik ve kolonyal emellerinin anahtarıydı. “Haritalar yapmaları gerekiyordu, dalgaların ne zaman yükseleceğini bilmeleri gerekiyordu.”

Ancak uzun, iyi korunmuş parşömenlerde tutulan kayıtların çoğu Ulusal Arşivlerde kayboldu. (Gümrük binasının tavan arasında depolanan ve “haşarat” tarafından yenen Güney Carolina’daki Charleston da dahil olmak üzere bazıları tamamen yok edildi.) Talke ve öğrencileri , bulabilecekleri kayıtları dijitalleştirmek için yıllarını harcadılar .

Uzun vadeli verilerin mevcut olduğu konumların yarısında, gelgit göstergeleri son 100 yılda yoğunlaşan iniş ve çıkışlar gösterdi. Değişiklikler, bir tarama kanalının su yolunu en dramatik şekilde derinleştirdiği hafif iç haliçlerde bulunan şehirlerde daha belirgindi. Philadelphia ve New York City benzer eğilimler görse de, 2016 yılının neredeyse dörtte biri boyunca sular altında kalan Kuzey Carolina, Wilmington, özellikle etkilendi.

Kendi başlarına, daha yoğun gelgitler ille de artan sellere yol açmazdı. Ancak genel olarak daha yüksek okyanuslar ve daha yoğun gelgitler birleşerek suyun sokaklara döküldüğü günlerin artmasına neden oldu.

Ve araştırma sadece yüz yıllık gelgit kayıtlarına sahip 40 yere odaklandığından, Wahl bulguların resmin sadece bir parçası olduğunu düşünüyor. “Muhtemelen aynı şeyin devam ettiği başka birçok yer var, ancak bilmiyoruz çünkü aynı miktarda veriye sahip değiliz.”

Wahl, birkaç inçlik suyun bir fırtına dalgası kadar felaket veya ölümcül olmayabileceğini, ancak zamanla daha büyük ekonomik sonuçlara yol açabileceğini söylüyor. “Bir noktada altyapı üzerinde etkisi var. İnsanlar işe gidemez. İşletmeler açılamaz. “

Ancak yüksek gelgitlerdeki altyapının rolünü anlamak, deniz seviyesi adaptasyonuna rehberlik edebilir. Ordu Birlikleri, yeni tarama projelerini değerlendirirken felaket niteliğindeki sel riskiyle ilgili verileri zaten kullanıyor, çünkü nakliye kanallarının kasırgalar sırasında fırtına dalgalanmasını yoğunlaştırabildiği iyi biliniyor. Katrina Kasırgasının en ölümcül sel felaketinde böyle bir pasaj yer aldı.

Ancak Wahl, “[nakliye kanallarının] sadece gelgiti nasıl etkileyebileceğini ve bunun rahatsız edici selleri nasıl etkileyeceğini gerçekten incelemeye çalışmadık” diyor.

Bu araştırmanın, bu soruları sormanın ilk adımlarını sağladığını söylüyor. “Daha büyük gemileri mi yoksa daha az su baskını mı hedeflediğimizi kendimize sormamız gerekebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir