Genel Kategori

İnsanlık su altında yaşayabilir mi?

Günümüzde su altında kolonileşme fikri, uzayda koloni kurma fikrinden katlarca kez uzak da olsa, ihtimal asla sıfır değil.

İnsanlık su altında yaşamak zorunda kalırsa…

Yaşadığımız Dünya büyük oranda sularla kaplı ve zaman ilerledikçe daha da fazla miktarda suyla kaplanmaya devam ediyor.

Küresel ısınma nedeniyle buzulların erime hızı günbegün artıyor ve bu nedenle dünyadaki su seviyesi yükselmekte. Bu okyanusların içlerinde yaşamak içinse yeni teknolojilere sahip olmamız gerekiyor dolayısıyla. Solungaçların yerini alacak teknolojiler icat edilebilir. Bazı bilim insanları insanların bir gün su altında yaşamak zorunda olabileceğini düşünüyor.

Peki, nasıl suyun altında uzun süre nefes alacağız?

Suyun altında yaşamaya başlama söz konusu olduğunda  Homo aquaticus adında yeni bir türe evrimleşebileceğini öngören teoriler mevcuttur.

2019 yılında “exolung” adında bir araç ortaya çıktı. 3,5 kilogram ağırlığında olan bu araç sayesinde teoride suyun altında sınırsız süre kalmak mümkün gözüküyor.

Vücut gücü ile çalışan bu cihazın prensibi çok basit.

Bacaklarınızı uzattığınızda tüpün içi boşalıyor ve nefes verdiğinizde tüpün içi hava ile doluyor. Bu sırada su yüzeyine uzanan hortumdan temiz hava çekiliyor.

Bacaklar içeri çektiğinizde bu temiz hava tüpten buruna gönderiliyor. Bu sayede yalnızca vücut hareketleri ile nefes alınabiliyor. Patenti beklenen bu gelişmiş şnorkel teknolojisi gelecekte ne kadar yaygın olacağı konusunda kesin bir öngörü yok.

İnsan gücünün sınırlı seviyede olduğunu düşünüldüğünde bu teknolojiyle devamlı nefes almak mümkün olmayacaktır.

Ne zaman su altında yaşamaya başlayabiliriz?

İnsanlık su altında yaşaması belki bizler için bir olasılık olmasa da ileriki nesiller için muhtemel görünüyor. Her türlü, buna henüz biraz daha zaman var.

su altı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir