Bilim, Belgesel

İran’ın yeraltı suyu tükenmesi kriz seviyelerine ulaşıyor

İran topraklarının dörtte üçünden fazlası aşırı yeraltı suyu aşırı su çekimi altında ve burada insan alım oranı doğal yeniden şarj oranından daha yüksek. Bu, Nature dergisi Scientific Reports’ta yayınlanan Concordia araştırmacıları tarafından yürütülen yeni bir araştırmaya göre .

Makale, şu anda Université de Montréal’de eski bir Horizon doktora sonrası araştırmacı olan Samaneh Ashraf ve İnşaat, İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü’nde yardımcı doçent olan Ali Nazemi tarafından yazılmıştır. Irvine, California Üniversitesi’nden Amir AghaKouchak da makaleye katkıda bulundu.

Araştırmacılar, ülkenin yetkilileri tarafından kötü yönetimin, yarı kurak ülkenin akiferlerindeki mevcut baskıları verimsiz bir tarım endüstrisi nedeniyle daha da kötüleştirdiğini yazıyorlar. Acil önlem alınmazsa, ülkenin çok sayıda ulusal krizle karşı karşıya olduğunu belirtiyorlar.

Eşref, “İran’da sürdürülemez yeraltı suyu yönetiminin sürdürülmesi, ülkenin su, gıda ve sosyoekonomik güvenliğini tehdit ederek arazi ve çevre üzerinde potansiyel olarak geri döndürülemez etkilere yol açabilir,” diyor.

Yazarlar, 2002 ile 2015 yılları arasında ülkenin 500 havzası ve alt havzasından tahmini 74 km3 yeraltı suyunun tükendiğini yazıyor. Bu, hem artan toprak tuzluluğuna hem de toprak çökmelerinde bir artışa – temelde batma – katkıda bulundu. Arazi çökmesinin en riskli bölgeleri arasında, İran’ın başkenti Tahran’ı da içeren, yaklaşık 15 milyon insanın yaşadığı ve halihazırda şiddetli sismik faaliyet riski altında olan Tuz Gölü Havzası bulunuyor.

İnsan rolü net

Araştırmacılar, çalışmanın temeli olarak İran Enerji Bakanlığı tarafından yayınlanan halka açık verileri kullandı.

Nazemi, “İran’ın yeraltı sularının ne kadarının tükendiğini ölçmek istedik,” diye açıklıyor. “Sonra neden tükendiğini teşhis ettik. İklim güçleri tarafından mı, doğal bir yeniden şarj eksikliğinden mi yoksa sürdürülemez geri çekilmeden mi kaynaklandı?”

Ellerinde bulunan tüm verilere baktıktan sonra araştırmacılar, ağır tarımsal taleplerin yeraltı suyunun tükenmesinin ezici başlıca nedeni olduğu sonucuna vardılar. Çiftçilerin buğday ve arpa gibi stratejik ürünler yetiştirdiği ülkenin batı, güneybatı ve kuzeydoğusu en şiddetli düşüşleri yaşadı.

Makale, tarım için yeraltı suyu çeken kayıtlı kuyu sayısının 2002’de yaklaşık 460.000’den 2015’te yaklaşık 794.000’e on buçuk yılda neredeyse ikiye katlandığını belirtiyor. Aynı dönemde ülkenin 30 havzasının 25’inde antropojenik yeraltı suyu çekimleri azaldı. . Bu, akiferlerin insan faaliyetleri tarafından aşırı istismar edildiğini göstermektedir.

Araştırmacılar, ülke genelinde tuzluluk seviyelerini ölçmek için toprak elektrik iletkenliğine bir vekil olarak baktılar ve bunların da yükseldiğini gördüler.

Acil eylem gerekli

Tüm bu sorunları birleştiren, uluslararası yaptırımlar, yerel yolsuzluk ve halk arasında yetkililere genel güvensizlik gibi çeşitli nedenlerle büyüyen krizi ele alacak donanıma sahip olmayan yerel ve ulusal düzeylerdeki hükümetlerdir. Ancak yazarlar, ülkenin hem kısa hem de uzun vadeli çözümlere acil ihtiyaç duyduğunu söylüyorlar.

Nazemi, “Kısa vadede kayıtsız kuyuların kapatılması gerekiyor” diyor. “Ancak daha uzun vadede, İran’ın açıkça bir tarım devrimine ihtiyacı var. Bu, sulama uygulamalarının iyileştirilmesi ve ülkenin çevresine uyan mahsul kalıplarının benimsenmesi dahil olmak üzere bir dizi unsur gerektiriyor.”

İran, doğal ortamı, artan nüfusu ve etkisiz yönetişimi nedeniyle benzersiz bir şekilde risk altındayken, Nazemi, deneyimlerinin Kanada dahil diğer ülkelere uyarılar sunduğu konusunda uyarıyor.

“İran örneği, suyumuzu nasıl idare ettiğimize dikkat etmemiz gerektiğini açıkça gösteriyor çünkü kötü bir karar çok büyük bir domino etkisine sahip olabilir. Ve eğer sorun göz ardı edilirse, kolaylıkla kontrolden çıkacaktır” diyor. “Aynı zamanda çevresel adalet ve idarenin önemini de ortaya koyuyor. Bunlar, iklim değişikliği sorununu ele alırken daha da önemlidir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir