Genel Kategori

Irma Fırtınası, Okyanusu Alıp Götürdü

Korkunç güç,

Bir meteoroloji uzmanı olarak, asla bizzat göremeyebileceğiniz şeyleri ders kitaplarında öğrenirsiniz. Onların kuramsal olarak gerçekleştiğini bilirsiniz fakat en olağandışı hava olaylarını görme ihtimali, yok denecek kadar azdır.

O şeylerden biri de bu; bir okyanusun şeklini değiştirecek kadar güçlü bir fırtına.

Bir Twitter kullanıcısı, Cumartesi öğleden sonra hızla yayılan bir video paylaştı. Onun imkânsız görünse bile tamamen mümkün olduğunu hemen bilmiştim.

“Şu an inanamıyorum…” diye yazmış. “Bu Bahamalar’daki Long Island adası ve okyanus kaybolmuş!!!”

Irma Fırtınası’nın rüzgarları o kadar güçlü ki, sahil hattındaki suları alıp götürüyor. Bu olay Bahamalar’da Cuma ve Cumartesi günü ve Florida’nın Gulf Coast körfez kıyı bölgesinde Pazar günü gerçekleşti.

Cumartesi günü Bahamalar Long Island adasındaki rüzgar güneydoğudan kuzeybatıya doğru esiyordu. Bu yüzden adanın kuzeybatı tarafında, sular sahil hattından itilerek uzaklaşıyordu.

Florida’nın Gulf Coast bölgesinde rüzgar Pazar günü doğudan çıkmıştı ve suyu batıya iterek kıyıdan uzaklaştırmıştı.

Aynı sırada bazı bölgeler kasırga “çıkıntısının” etkilerini yaşıyor olabilir. Fırtınanın merkezinde, yani basıncın en düşük olduğu ve fırtınaların birleştiği yerde sular birikiyor.

Düşük basınç temelde havayı içeri doğru çeken bir emme işleyişidir. Basınç son derece düşük olduğu ve rüzgarlar çok güçlü olduğu zaman, fırtına merkezinin altında okyanus sularından oluşan bir çıkıntı meydana gelebilir.

Her ne olursa olsun, kaybolan sular bir tsunami işareti değil. Sular Cumartesi günü Long Island adasına geri döndü. Florida’nın Gulf Coast bölgesinde ise, fırtınanın merkezi o yerin kuzeyini geçtiği zaman geri dönecek.

En iyi tavsiye, kuru durumdaki deniz yatağına girmeye cüret etmemek olur. Sular geri döndüğü zaman orada olmak istemezsiniz.

En iyi tavsiye, kuru durumdaki deniz yatağına girmeye cüret etmemek olur. Sular geri döndüğü zaman orada olmak istemezsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir