Genel Kategori

İzlanda: 700 yıllık buzul ‘öldü’, küresel ısınmanın adadaki ilk kurbanının anısına plaka bırakıldı

İzlanda’nın küresel ısınma nedeniyle eriyen ilk buzulu olan Okjokull anısına pazar günü tören düzenlenerek hatıra plakası bırakıldı.

Halkının ‘Ateş ve Buzun Ülkesi’ olarak tanımladığı ada ülkesinde pazar günü düzenlenen törenle 20. yüzyılda erimeye başlayan ve 2014 yılı itibariyle buzul olma özelliğini yitiren yaklaşık 700 yaşındaki Okjokull’a veda edildi.

Buzul anısına bırakılan plakada İzlandalı yazar Andri Snaer Magnason kaleme aldığı ‘Geleceğe mektup’ yer alıyor:

“Ok (Okjokull), İzlanda’nın buzul statüsünü kaybeden ilk buzulu. Önümüzdeki 200 yıl boyunca tüm buzullarımızın aynı kaderi yaşaması bekleniyor. Bu anıt bizim ne olduğunu ve ne yapılması gerektiğini bildiğimizi teyit ediyor, yapıp yapmadığımızı ise sadece sen bileceksin.”

“Küresel ısınma hakkındaki öngörüler İskandinav ülkelerinde gündelik gerçeklik oldu”

Bilim insanları İzlanda’da 400 kadar buzulun küresel ısınma nedeniyle erime tehlikesi ile karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulunuyor.

Kopenhag Üniversitesi’nden Profesör Minik Rosing, “Kuzey Kutbu’ndaki iklimin belirgin ve hızlı bir şekilde değiştiğine dair hiçbir şüphe yok. İskandinav ülkelerinin tümünde iklim değişikliğini hakkında geleceğe yönelik teorik öngörüler gündelik gerçekliğe dönüştü” ifadesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir