Bilim, Genel Kategori

Kamyon Büyüklüğünde Bir Köpekbalığı, Maine Sahiline Çarptı. Nasıl Öldü?

Haber kaynaklarına göre , Maine, Bremen’deki balıkçılar, 5 Ocak Salı günü yerel kıyılarında kamyonet büyüklüğünde ölü bir köpekbalığı keşfettiler .

Maine Deniz Kaynakları Departmanı yetkilileri, devasa numuneyi bir erkek basking köpekbalığı ( kabaca “en büyük burunlu deniz canavarı” anlamına gelen Cetorhinus maximus) olarak tanımladılar ve 26 fit (8 metre) uzunluğunda ölçtüler. Bugün (7 Ocak) itibariyle, ölüm nedeni bilinmemektedir.

Florida Müzesi’ne göre , köpekbalıkları 40 fit (12 m) uzunluğa ulaşan dünyanın en büyük ikinci balığıdır . Yalnızca 60 fitten (18 m) daha fazla büyüyebilen zor balina köpekbalığı daha büyüktür. Yavru köpekbalıkları, dünyanın her yerindeki ılık sularda bulunur, bazen binlerce mil göç eder ve New England açıklarındaki sularda gezinen en büyük köpekbalıklarıdır.

Heybetli görünümlerine rağmen, büyük köpek balıkları insanlar için çoğunlukla zararsızdır. Florida Müzesi’ne göre, devasa ağızları açıkken yüzerek, her saat binlerce ton deniz suyunu bulandırarak ve lezzetli zooplanktonları ve diğer küçük deniz omurgasızlarını solungaçlarından süzerek besleniyorlar.

Bu köpekbalıkları genellikle yüzeye yakın beslenirler ve sanki güneşin tadını çıkarıyormuş gibi görünürler (dolayısıyla isimleri). Florida Müzesi, büyük olasılıkla sizi ısırmazken, kendinizi yolunda bulursanız sert ve sert gövdesiyle sizi vurabilir, diye uyarıyor Florida Müzesi.

Ve yukarı bakmayı unutmayın: Araştırmacılar, 2018 yılında yaptıkları bir çalışmada , küçük köpekbalıklarının sudan 4 fit (1,2 m) yüksekliğe kadar sıçrayabileceğini buldu . 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir