Bilim

Kar Erimesi ve Yüzey Akışı İlişkisi

Florida’da veya Fransız Rivierası‘nda yaşıyorsanız, eriyen karın su döngüsüne nasıl katkıda bulunduğunu merak ederek her gün uyanmayabilirsiniz. Ancak, su döngüsünün dünya çapındaki şemasında, kar erimesinden kaynaklanan yüzey akışı, küresel su hareketinin önemli bir bileşenidir. Elbette, kar erimesinin önemi coğrafi olarak büyük ölçüde değişir ve sıcak iklimlerde su mevcudiyetinde doğrudan bir rol oynamaz. Soğuk iklimlerde, nehirlerdeki ilkbahar akışının ve akarsu akışının çoğu, eriyen kar ve buzdan kaynaklanıyor.

Dağ kar tarlaları, çoğu veya tüm kar paketlerinin eridiği ve nehirlere su bıraktığı sıcak mevsime kadar, yağışların çoğunun düştüğü ve kar paketleri oluşturduğu soğuk mevsimden gelen yağışları depolayarak, Amerika Birleşik Devletleri’nin batısındaki birçok su tedarik sistemi için doğal rezervuar görevi görür. Batı eyaletlerindeki su kaynaklarının yüzde 75 kadarı eriyen karlardan elde ediliyor.

Yılın belirli zamanlarında eriyen kar suları, bir nehirdeki akarsu akışının neredeyse tamamından sorumlu olabilir. Bir örnek, Colorado ve Nebraska’daki Güney Platte Nehri’dir. Tarihsel olarak, Güney Platte Nehri, ilkbaharın sonlarında eriyen kardan gelen su kaynağı tükendikten sonra esasen “kapatıldı”. Ancak bugün, sulama suyunun hendeklerden ve tarlalardan sızması, ilkbahar ve yaz aylarında alüvyon akiferini (bir nehir tarafından geride bırakılan su taşıyan kum ve çakıl birikintisi) yeniler ve akifer sonbahar ve kış aylarında yeraltı suyunu da Güney Platte Nehri. Dolaylı olarak, manavdan bir somun buğday ekmeği satın almanız, Güney Platte Nehri’nde suyun tüm yıl boyunca akmasına yardımcı olur.

Kar erimesinin akışa katkısı:

Chart of daily mean streamflow for a few years at a site in California where snowmelt runoff is shown.

Kar erimesinin nehirlerdeki akış akışına katkısını görselleştirmenin iyi bir yolu, Kaliforniya’daki North Fork Barajı’ndaki North Fork Amerikan Nehri için dört yıl boyunca günlük ortalama akış akışını (her gün için ortalama akış akışı) gösteren aşağıdaki hidrografa bakmaktır. Fırtınalar akışa da katkıda bulunabilse de, çizelgedeki büyük zirveler esas olarak eriyen karların sonucudur. 2000 yılının Mart ayında minimum ortalama günlük akış akışının saniyede 1.200 fit küp (ft3 / s) olduğu, Ağustos boyunca akış akışlarının 55-75 ft3 / s arasında değiştiği gerçeğini karşılaştırın.

Kar erimesinden kaynaklanan yüzey akışının yalnızca mevsime göre değil, aynı zamanda yıla göre de değiştiğini unutmayın. 2000 yılı için yüksek zirve akımları, 2001’deki çok daha küçük akarsu akışları ile karşılaştırın. 2001’de Kaliforniya’nın o bölgesinde büyük bir kuraklık vurmuş gibi görünüyor. Kışın kar paketi olarak depolanan su eksikliği, su mevcudiyetini etkileyebilir. yılın geri kalanı. Bu durum, aşağı havzada bulunan rezervuarlardaki su miktarı üzerinde bir etkiye sahip olabilir ve bu da sulama için mevcut suyu ve şehirler ve kasabalar için su tedarikini etkileyebilir.

Kar erimesi ve sel

Kar erimesinin, özellikle ilkbaharda olası sel baskınları üzerindeki etkisi, dünya çapında birçok insan için endişe yaratan bir durumdur. Su baskınlarının yanı sıra, hızlı kar erimesi toprak kaymalarını ve enkaz akışlarını tetikleyebilir. İsviçre gibi dağlık bölgelerde, kar erimesi yüzey akışının önemli bir bileşenidir. Örneğin eriyen karda aşırı yağış gibi belirli hava koşullarıyla birlikte, sellerin ana nedeni bile olabilir. İsviçre’de kar erimesi tahmini, kar erimesi akışını ve olası selleri tahmin etmek için bir sel uyarı aracı olarak kullanılmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Pasifik Kuzeybatısı gibi dünyanın bazı bölgelerinde, “karda yağmur olayı” olarak bilinen mevcut kar çantalarına yağmur düştüğünde yıllık ilkbahar sel olayları meydana gelir. Karda yağmur olayları sırasında meydana gelen akış, tepe yamaçlarının kitlesel israfı, nehir kıyısındaki (akarsuların yanındaki alanlar) bölgelerin zarar görmesi, aşağı havza sel ve buna bağlı hasar ve can kaybı ile ilişkilendirilmiştir. Bazı araştırmalar, orman örtüsünün miktarının karda yağmur olaylarının büyüklüğünü etkileyebileceğini öne sürüyor.

Ocak 1996’da, Birleşik Devletler’in kuzeydoğusundaki büyük sel felaketine bir dizi faktör katkıda bulundu. Şiddetli kar yağışı ve ardından ani bir çözülme ve şiddetli yağmur, New York’tan Pennsylvania’dan Virginia’ya kadar nehirler boyunca sellere neden olarak büyük bir kasırga olan Agnes Kasırgası Haziran 1972’de bölgeyi vurduğundan beri görülmeyen su seviyelerine neden oldu. etkilendi. Bazen buzla dolu olan azgın nehirler bir dizi ölüme neden oldu ve birçok insanın evlerini boşaltmasını gerektirdi. Sel sularının taşıdığı buz blokları binalar, köprüler ve barajlara verilen zararı şiddetlendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir