Genel Kategori

Karabatakların Sualtı İşitme Yeteneği

Deniz kuşlarının suyun altında duyabildikleri araştırmalar sayesinde belgelendi!

Karadan suya dönen omurgalı evrimini akla getiren bu durum, kesin bir yargıda bulunmamızı engellese de delil niteliği taşıyor.

Su Altında Duyma Yetenekleri

Foklar, balinalar ve diğer deniz canlıları suyun altında duyma yeteneklerine sahipler. Ancak bugüne kadar bu yeteneğe sahip bir kuş olduğu bilinmiyordu. Danimarka, University of Southern Denmark’dan (SDU) araştırmacılar karabatakların da suyun altında duyabildikleri tespit edilirken ve ilk kez bu yeteneğe sahip olduğu keşfedilen kuş da karabatak oldu.

Bulgular beklentilerle örtüşüyor. Karabataklar kuştur ancak yemeklerin büyük bir çoğunluğunu da suyun altından çıkarırlar. Dolayısıyla suda yer tespitine ek olarak başka yeteneklere de ihtiyaç duymakta karabataklar. Anlaşılan o ki, ihtiyaçları suyun altında duymalarını sağlayacak adaptasyonu ve fizyomorfolojik değişimleri geçirmelerine sebep oldu. Karabataklar farklı dalga boylarındaki ses dalgalarını algılama ve birbirinden ayırt etme yeteneğine sahip.

Balıkların Sesi

Araştırmacılardan Kirstin Anderson Hansen, Alyssa Maxwell, Ursula Siebert, Ole Næsbye Larsen ve Magnus Wahlberg aynı üniversitenin Biyoloji Bölümü’ nde yaşayan bir karabatak olan Loke’un duyma yeteneklerini inceledi.

Kirstin Hansen’e göre, suyun altında duymak karabataklar için son derece efektif ve yararlı bir yöntem. Su çok temiz ve berrak olmasa da su altında yem bulabilmek veya çok karanlık Arktik bölgelerde suyun altında balıkların yerini tespit edebilmek adına karabataklara önemli bir kritik artı sağlıyor.

Yapılan deneylere göre, Loke’un duyma yeteneği balina ve foklarla eş değer düzeyde ve kalitede görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir