Bilim, Genel Kategori, İklim, Kuraklık, Su Arıtma Gündem Haberleri

Karbon Ayak İzini Azaltma Amacıyla Su Tasarrufunda Bulunmak

Karbon ayak izi önemli güncel sorunların başında geliyor. Karbon ayak izi bir şeyin üretiminden ve kullanımından kaynaklanan toplam sera gazı emisyonu miktarıdır

Bu sera gazları karbondioksit (CO2), metan (CH4), diazot oksit (N2O), florlu gazlar (F gazlar) olarak belirtilir. Bu gazların ölçümü Uluslararası Standardizasyon Örgütü standartlarına kıstasla yapılır. 

TUİK’ e göre ülkemizde karbon ayak izinde %71,6 ile enerji sektörü kaynaklı emisyonlar başta geliyor. %12,5 ile tarımsal faaliyetler, %12,5 ile endüstriyel işlemler ve ürün kullanımı, %3,4 ile atık kaynaklı emisyonlar takip etmekte.

Bu emisyon sayılarını azaltmak için yapabileceğimiz belli başlı şeyler var. 

Kişisel araçlarımız yerine bisiklet gibi doğa dostu ulaşım araçlarını ya da toplu taşıma araçlarını kullanabiliriz. Satın aldığımız elektronik eşyaların enerji sınıflandırmasına dikkat etmeli ve en tasarruflu olan ürünleri tercih etmeliyiz. Bu verimlilik bir cihazın enerji tüketimi bazında A, B, C, D, E, F ve G harfleri kullanılarak halihazırda belirtilmektedir. En verimli sınıf A iken en verimsiz sınıf G olarak karşımıza çıkar.

Amerikan Enerji Verimliliği Ekonomi Konseyi’ ne göre ev eşyalarımızda %10-30 daha verimli ürünler tercih edersek 25 büyük elektrik santralinin üretebileceği elektrik ihtiyacı ortadan kalkabilir. 

Gıda israfına da dikkat etmek gerek.Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ ne göre  her yıl 1,3 milyar ton gıda israf ediliyor. Bu üretilen tüm gıdaların üçte birine tekabül etmekte. Talebi azaltırsak bu alanda da üretim – tüketim verimliliğine ulaşacağımızdan karbon ayak izi bakımından daha tasarruflu hale gelebiliriz.

Şimdiyse hayli önemli bir yere geliyoruz.

Karbon Ayak İzinde Suyun Önemi

Dünyadaki suyun sadece %3’ünün günlük kullanıma uygundur. Bakıldığında bu bir hayli küçük bir yüzde. Bu sınırlı kaynağı israf etmemek gerekiyor. Daha az su kullanırsak, su arıtımındaki ekipmanlara, kullanılan enerjiye, kimyasallara daha az para harcanacağından sera gazı emisyonları da bir ölçüde hafifletilebilir. Sadece karbon ayak izi açısından değil, genel olarak da suyun öneminin farkına varmak ve onu var gücümüzle korumamız gerekmektedir. Su önemli ve tükenmekte olan bir kaynaktır. Bu nedenle her şeyde olduğu gibi, suda da tasarruf önemli bir etmendir. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir