Genel Kategori

Kartuş Filtreler

Filtre ve filtreye yuvalık görevini üstelenen filtre kabından oluşan düzeneğe kartuş filtreler diyoruz. Sudaki istenmeyen maddeleri tutmak, karuş filtrelerin temel görevidir. Montajının yanı sıra kullanımı da son derece kolaydır. Klor ve tortunun bu şekilde giderilmesi amaçlanır. Yıkanıp kullanılabilen kartış filtrelerinin yanı sıra ömrü dolunca değiştirilmesi gereken filtreler de söz konusudur. 

Yenilenebilir kartuş filtrelerin gözenek çapları 1 – 5 – 10 – 20 mikron arasında seyreder. Yıkanıp kullanılabilenler ise 80 mikron ve üzeri filtrasyon yeteneğine sahiptir. Ayrıca paslanmaz çelik, plastik ve torba filtrelerdir. 

Kartuş Filtre Türleri

Karbon kartuş filtreler suda bulunan toplam organik karbonu (TOC), kloru ve spesifik organikleri filtrelemek amacıyla kullanılır. Çaplarına göre su filtreleri 5, 10, 20, 30, 40 inçlik filtre boylarına sahip olarak çeşitlendirilmektedir. Gözenek çapına göre ise 1, 5, 10, 20, 50, 80 ve 250 mikronluk filtreler mevcuttur. Ölçü birimi olarak ifade etmek gerekirse bir inç, 2.54 cm demektir. Paslanmaz çelik gövdelere özel tasarlanan çoklu filtre sistemleri ise farklı modellerde üretilmektedir. 4, 6 ve 8 filtrelik çoklu kartuşlar sayesinde arzu edilen nitelikte su elde edilmesi mümkündür. 

Kartuş Filtre Önerileri

Çeşitli amaçlara yönelik olarak en kaliteli suyu elde etmede su arıtma cihazlarının kullanılması söz konusudur. Endüstriyel, ticari ve evsel amaçlı kartuş filtreler çeşitli ölçülerde üretilir. Tortu tutmak amaçlı olanlarda kağıt, çelik, plastik ve iplik filtreler kullanabilir. Ancak karbon kartuş filtrelerinde koku, klor ve tat arıtımı amacı ön plandadır. Tortu amaçlılarda yıkanabilir kartuşlar günümüzde fazla miktarda tercih edilmektedir. Kartuş filtrelerde ayrıca su yumuşatma amacıyla reçine de kullanılabilmektedir. Geri yıkama zorluğunun kullanıcılar açısından külfet olduğu düşünüldüğünde ise fazla tercih edilmemesi gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir